Znáte dobře viníky osteoporózy?
Řídnutí kostí je všeobecně známá nemoc přisuzovaná především starším ženám. Jenže ona se může vyskytnout i u žen mladých, nebo dokonce též u mužů.
V hlavní roli střeva…
Ve střevě se vstřebávají živiny z potravy. Pokud je však střevo nějakým způsobem poškozené, tato vlastnost je omezená. Dochází i k omezenému vstřebávání vápníku a vitamínu D, což jsou látky nezbytné pro kosti. Při jejich nedostatku v těle kosti řídnou a jsou náchylnější ke zlomeninám. Způsobit tyto problémy může například celiakie, kdy pacienti musí dodržovat přísnou bezlepkovou dietu a nesmí jíst výrobky z pšeničné mouky. Nepříznivý vliv na rozvoj osteoporózy mají i zánětlivé choroby střev – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, kde se k omezenému vstřebávání látek poškozeným střevem přidává ještě dlouhodobá léčba glukokortikoidy, která též podporuje rozvoj osteoporózy.
… a také hormony
Pokud se ženě operativně odstraní obě ovaria neboli vaječníky, tělo nevytváří dostatek estrogenu, což oslabuje její kosti. Nedostatek estrogenu mají i ženy, které předčasně přestanou menstruovat – bývají to vrcholové sportovkyně nebo třeba dívky trpící mentální anorexií. Důležitá ve vztahu k osteoporóze je též správná funkce příštítných tělísek. Ta tvoří parathormon, který má za úkol uvolňovat vápník z kostí. Pokud je ale tohoto hormonu nadbytek, uvolňuje se vápníku z kostí moc a kosti se tak oslabují.
Deprese kostem nesvědčí
Studie vědců ukázaly, že u pacientů trpících depresí je osteoporóza častější. Tato nepříjemná komplikace deprese je častější u žen než u mužů, u něžného pohlaví je více vyjádřena v mladším věku než ve stáří. Příčinou je pravděpodobně zvýšená funkce tzv. osteoklastů – tedy buněk, které odbourávají kostní hmotu.
Pokud trpíte vy nebo někdo z vašich blízkých některou z výše uvedených chorob, poraďte se se svým lékařem, zda by nebylo vhodné provést u vás jednoduché testy, které zkontrolují stav vašich kostí. Při nepříznivém výsledku se včas nasadí léčba. Osteoporóza se dá léčit, ale je potřeba začít včas.
(vesa)
Zdroj:
www.medicinenet.com
www.sciencedaily.com
www.healingwithnutrition.com