Znáte 10 hlavních příčin předčasného úmrtí po celém světě?
Tisíce lidí na celém světě denně předčasně umírají na nemoci, kterým bylo možné předejít. Pokud chcete žít delší život, měli byste vědět o nejčastějších příčinách předčasných úmrtí a způsobech, jak se jim vyhnout.
1. Rakovina
Rakovina představuje skupinu chorob, při kterých se buňky v těle začnou nekontrolovatelně dělit. Jedná se o smrtelné onemocnění, které ovlivňuje různé systémy v těle – imunitu, uvolňování hormonů, mízu i krevní oběh. Existuje pět hlavních skupin nádorů:
- nádory mozku,
- sarkomy (nádory pojivové tkáně),
- karcinomy (nádory z tzv. epitelových buněk),
- lymfomy (nádor mízního systému)
- a leukémie (rakovina krve).
Léčba rakoviny bývá nejúspěšnější, když je nemoc odhalena v rané fázi, a proto je třeba od určitého věku docházet na pravidelná screeningová vyšetření, samovyšetřovat se a při prvních podezřením na rakovinu navštívit lékaře. Vedle jiných faktorů se může na vzniku rakoviny podílet také nezdravý životní styl nebo dědičnost.
2. Onemocnění srdce
Srdeční onemocnění je stav trvalého poškození srdce. Při onemocněních srdce se buňkám srdečního svalu nedostává potřebného množství krve bohaté na kyslík.
Mezi nejčastější příčiny srdečních chorob patří:
- nadváha,
- nezdravá strava,
- nedostatek pohybu,
- vysoký krevní tlak,
- nadměrné užívání alkoholu
- a kouření.
Pokud jste už překročili věkovou hranici 40 let, je vhodné si u svého lékaře nechat pravidelně kontrolovat krevní tlak a hladinu cholesterolu.
3. Onemocnění jater
Předčasnou smrt způsobují také onemocnění jater. Je tomu zejména z toho důvodu, že zpočátku nevykazují závažné příznaky, ale projeví se až selháním jater. V tom okamžiku ale bývá na léčbu už pozdě.
Mezi příčiny onemocnění jater patří:
- nadměrná konzumace alkoholu,
- virová žloutenka,
- jaterní cirhóza,
- užívání drog,
- hemochromatóza.
Časné příznaky selhání jater zahrnují:
- ztrátu chuti k jídlu,
- nevolnost,
- průjem,
- ospalost
- a únavu.
Pokud už není možné onemocnění jater léčit, nezbývá než provést jejich transplantaci.
4. Nemoci plic
Mezi nemoci plic patří zdravotní stavy zasahující plíce, od akutního zánětu průdušek až po chronickou obstrukční plicní nemoc. K plicním onemocněním dochází, když plíce už nemohou plnit normální funkci přivádění kyslíku a vylučování oxidu uhličitého. Hlavním viníkem bývá většinou kouření cigaret, dlouhodobé vystavení chemikáliím, prachu a jiným dráždivým látkám.
Varovnými příznaky plicních onemocnění jsou:
- dušnost,
- chronický kašel,
- chronická tvorba hlenu,
- sípání,
- vykašlávání krve
- a dlouhodobá bolest na hrudi.
5. Mrtvice
Mrtvice neboli odborně cévní mozková příhoda je častější příčinou trvalého postižení než jakékoliv jiné onemocnění u dospělých. Nastane, jestliže v důsledku sraženiny v cévě přestane do mozku proudit krev. Když sraženina blokuje tok krve do mozku, kvůli nedostatku kyslíku a živin dojde k odumření mozkových buněk.
Mezi příznaky cévní mozkové příhody patří:
- náhlá slabost obličeje nebo paže,
- náhlá ztráta zraku jednoho nebo obou očí,
- náhlá ztráta rovnováhy,
- náhlá silná bolest hlavy
- a náhlá neschopnost mluvit nebo porozumět řeči.
Kdykoliv zaznamenáte některý z příznaků mrtvice, měli byste neprodleně navštívit lékaře.
Riziko mrtvice zvyšuje zejména:
- kouření,
- cukrovka,
- nedostatek pohybu
- a nezdravá strava.
6. Nezdravé stravování
Vyhýbejte se vysoce zpracovaným potravinám s vysokým obsahem cukru, sodíku a nasycených tuků, protože způsobují chronické zdravotní problémy. Naopak potraviny, které jsou bohaté na správné živiny a esenciální mastné kyseliny, posílí váš imunitní systém a jsou nejlepší formou obrany v boji proti nemocem. Dopřávejte si proto v dostatečném množství ořechy, obilniny, ovoce, ryby a zeleninu.
7. Cukrovka
Cukrovka se projevuje vysokou hladinou krevního cukru. Mezi její nejčastější příznaky patří časté močení, dehydratace, hlad, neobvyklý úbytek na váze, únava, impotence u mužů nebo nehojící se rány.
8. Nehody
Nehody jsou neúmyslná zranění, mezi která patří autonehody, úrazy ve vodě nebo ve vzduchu, pády, náhodné otravy a mnoho dalších. Ke snížení míry jejich rizika přispějete dodržováním bezpečnostních opatření, například používáním bezpečnostních pásů.
9. Zápal plic
Zápal plic je závažný zdravotní stav, který způsobuje předčasnou smrt starších dospělých, malých dětí a lidí s oslabeným imunitním systémem. Mezi jedince, kteří jsou jím ohroženi nejvíce, patří děti mladší 5 let a dospělí starší 65 let. Zápal plic je infekce, která způsobuje zánět plicních sklípků. Právě zde dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého. Zápal plic se léčí antibiotiky. Proti pneumokokům, bakteriím, které ho mohou způsobit, je možné se nechat očkovat.
10. Sebevražda
Sebevražda je úmyslné sebeublížení vedoucí ke smrti, ke kterému dochází většinou u dospělých. Odhaduje se, že na jednu sebevraždu připadá 25 pokusů.
Mezi hlavní příčiny sebevražd patří duševní poruchy, deprese, drogová závislost, sebevražda v rodině, předchozí pokus o sebevraždu nebo sexuální zneužívání. Nejlepší prevencí sebevraždy je včasné řešení problémů, které k ní vedou.
(hah)
Zdroj: