Znamená soukromé centrum pro léčbu neplodnosti automaticky nadstandard?
Za rok se narodí v českých porodnicích kolem devadesáti tisíc novorozenců. A každý desátý má svoje místo početí mimo tělo ženy – v tzv. "mimoděložním oplození".
Každé sedmé manželství u nás je nechtěně neplodné, ale podstatná zpráva pro milovníky rovnoprávnosti je, že stejný podíl na tom mají muži i ženy. V současnosti je v registru Ministerstva zdravotnictví celkem 18 státních i soukromých medicínských center, kam se ženy mohou obrátit o pomoc a provedení umělého oplodnění.
Jak je to s hrazením IVF pojišťovnami?
Léčba mimotělním oplodněním (IVF) je v České republice ve své základní formě u jedné ženy třikrát plně hrazena zdravotními pojišťovnami (všechna státní centra a většina soukromých mají smlouvu s pojišťovnami). Na tuto bezplatnou léčbu mají podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nárok všechny ženy:
- které trpí oboustrannou neprůchodností vejcovodů (a jejich věk je od 18 do 39 let),
- ve věku od 22 do 39 let, které nemohou spontánní cestou otěhotnět.
Jaká je realita?
Po základní informaci o plném hrazení si většina z nás představí, že umělé oplození je tedy třikrát bezplatným lékařským zákrokem. Umělé oplození se ovšem ve skutečnosti skládá z mnoha dílčích úkonů a některé z nich žádná zdravotní pojišťovna nehradí. Je možné připlatit si za léky, (zdravotní pojišťovny nehradí např. moderní preparáty pro léčbu neplodnosti) a také se platí některé výkony zvyšující pravděpodobnost otěhotnění [např. zamrazení oplozených oocytů a embryí, prodloužení kultivace, intracytoplazmatická injekce (ICSI), asistovaný hatching (AZH), preimplantační genetická diagnostika (PGD) a podobně.
Výše celkové sumy, kterou musí neplodný pár za pomoc při touze po dítěti zaplatit, se tak může pro některé rodiny vyšplhat i do nedosažitelných výšek.
Právě kvůli složitosti finanční stránky celého IVF oplození dnes lékaři velmi podrobně s pacientkami a jejich partnery probírají jednotlivé varianty léčby, informují je o každém úkonu z hlediska času, financí i psychické zátěže a před samotným zahájením léčby pak požadují písemný souhlas pacientek se sdělenými skutečnostmi.
S čím můžete počítat v soukromém a s čím ve státním centru?
Soukromá centra jsou většinou spojena s vyššími cenami, ale nemusí to být pravidlem. Kladem v těchto centrech jsou velmi nadstandardní podmínky z hlediska prostředí i jednání s páry. Samozřejmostí je individuální přístup k jednotlivým párům, možnost volby mezi lékařem a lékařkou, můžete volat ošetřujícímu lékaři i mimo pracovní dobu, lze volit i podle věku lékaře a není ani problém v průběhu času ošetřujícího lékaře změnit.
V těchto centrech je téměř vždy pracovní doba i o víkendu (ve státních mnohde také, ale je dobré se na tuto věc podrobněji předem informovat), protože menstruační cyklus si „nedá poručit“
Většina soukromých center poskytuje jako součást komplexní péče i služby psychologa a také možnost zodpovídání dotazů v internetové poradně.
Dobré rady všem párům se zájmem o IVF
Hodně velkým pozitivem dnešní doby je možnost zjišťování informací na internetu. Ještě lepší variantou je doplnit tyto internetové informace zdrojem z okruhu vašich známých, kteří už některé centrum a jeho služby vyzkoušeli "na vlastní kůži". Předem si vše důkladně zjistěte, promyslete, seznamte se s podstatou a možnostmi IVF a potom můžete podrobněji klást lékařům dotazy. Nejlepší je také prostudovat si přímo ceníky jednotlivých ( CAR) a poté se zeptat, které výkony budou muset být provedeny u vašeho typu neplodnosti.
(jnl)
Zdroj: www.finexpert.cz