Zánět slepého střeva
Červovitý přívěsek, který je výchlipkou slepého střeva, je znám také pod názvem apendix či „slepák“. Jeho funkce nebyla dosud objasněna. Jisté však je, že nás může pěkně potrápit. Přestože jeho podráždění je poměrně častým důvodem k návštěvě chirurgického oddělení, nelze jej podceňovat. Apendix totiž může ohrozit i náš život.
Červovitý přívěsek, který je výchlipkou slepého střeva, je znám také pod názvem apendix či „slepák“. Jeho funkce nebyla dosud objasněna. Jisté však je, že nás může pěkně potrápit. Přestože jeho podráždění je poměrně častým důvodem k návštěvě chirurgického oddělení, nelze jej podceňovat. Apendix totiž může ohrozit i náš život.
Jaké jsou příznaky
Některým z nás dává apendix o sobě vědět delší dobu. Občasné a proměnlivé bolesti mohou být chronickými. Jindy se objeví náhlá bolest z plného zdraví. Ne vždy je při podráždění apendixu nutná operace. Akutní zánět se ale musí řešit brzo. I český lékař J. Thomayer, který operační zákrok odmítal, málem přišel o život, když se rozhodl pouze pro ledové zábaly. Předcházet zánětu nijak nemůžete. Na příčinu apendicitidy (zánětu slepého střeva) se většinou nepřijde. Někdy však může být příčina zanícení ta, že ve střevě se nachází příliš mnoho nestravitelných zbytků. Malé děti trpí někdy podrážděním slepého střeva roupy či škrkavkami.
Typickým projevem apendicitidy je náhlá bolest břicha, která přijde úplně neočekávaně. Začínat může okolo pupku a poté se přesouvá do pravého podbřišku, až se rozšíří na celé břicho a vy nejste schopni přesně říct, kde vás to bolí. Bolí to úplně všude a na pohmat je břicho citlivé. Zároveň vám není dobře, můžete mít teplotu, rychlejší tep a můžete i zvracet či mít průjem. V místě, kde je bolest největší, můžete zkusit malý test. Prsty místo zmáčkněte a náhle uvolněte. Pokud ucítíte bolestivé píchnutí, je to známka dráždění břišní stěny. Spolu s tímto bude břicho i bolestivě napjaté. V tomto případě je pravděpodobné, že ledem už zánět „nerozeženete“. Nejrozumnější řešení je nechat se odvézt na chirurgické oddělení. Jedině lékař rozhodne, zda je nutný operační zákrok a zda se ve vašem případě nejedná o jinou takzvanou náhlou břišní příhodu. Bolest břicha nikdy nepodceňujte, může vypadat často podobně, ale přitom signalizovat jinou diagnózu, a proto je třeba ji vyšetřit.
Je také možné, že mírnou bolest bude vyvolávat slepé střevo dlouhodobě. Tehdy se jedná o chronické podráždění či zánět.
Co dělat, když...
S bolestí břicha si není radno zahrávat. Patří vždy do rukou lékaře. Bylinky ani led místo vyšetření v nemocnici nepoužívejte. Proto při podezření na zánět slepého střeva neváhejte a vydejte se tam včas.
U lékaře
Při podezření na jakoukoliv takzvanou náhlou břišní příhodu budete nejspíše hospitalizováni. Zánět slepého střeva nebude výjimkou. Budete přijati na chirurgické oddělení a čekají vás nejrůznější testy, včetně takzvané anamnézy, kdy se vás lékař zeptá na vznik potíží a jejich průběh. Vyšetří vám pohmatem břicho a součástí je i vyšetření prstem přes konečník. Nejspíše hned při příjmu vám bude odebrána i krev a moč. Na pokoji budete ležet v klidu na lůžku. Jíst a pít je během této doby zakázáno, ale žízně se bát nemusíte, protože budete mít infuzi. V příštích dnech se lékař může rozhodnout pro vyšetření počítačovým tomografem (CT) a nejspíše vám udělá i sonografii, což je běžné ultrazvukové vyšetření. Podle závěrů vyšetření se vyčkává. Někdy není operační zákrok vůbec nutný, protože příčina bolesti mohla být jiná než zánět slepého střeva nebo se zánět mohl zklidnit.
Léčba
Zánět slepého střeva se může buď „rozehnat“, nebo vás čeká operace. Té se však nemusíte obávat. Lékař vás seznámí s jejími riziky a vysvětlí postup. Vždy probíhá v celkové narkóze. Může být provedena laparoskopicky, což je méně invazivní než klasický operační postup s větší jizvou. Laparoskopicky probíhá tak, že malými otvory je do břišní dutiny zavedená kamera a drobné nástroje. Jizva je tak mnohem menší než u klasicky vedené operace.
Jaké mohou nastat komplikace
Obávanou komplikací je prasknutí slepého střeva postiženého zánětem. I tyto případy medicína vyřeší, ovšem po operaci můžete mít zavedené drény. Odstraní se většinou za tři dny po výkonu. Po operaci se budete cítit lépe a postupně budete mít dovoleno pít a jíst. Zákroku ani pooperačního průběhu se není třeba obávat. Většinou proběhne hladce a v nemocnici strávíte nanejvýše týden.
Komu hrozí riziko
Riziko není závislé na pohlaví, věku ani dědičnosti. Zánět slepého střeva můžete mít kdykoliv. Jíte-li však hodně masa, patříte do více rizikové skupiny než ti, jejichž strava je spíše rostlinná. Ani vegetariánství vás ovšem nemusí zachránit. I kdybyste se snažili sebevíc, žádná dieta vás před zánětem slepého střeva spolehlivě neuchrání. V některých rozvojových zemích Afriky a Asie, kde převažuje rostlinná strava s vysokým obsahem vlákniny, se zánět slepého střeva prakticky nevyskytuje. V České republice je to naopak nejčastější náhlá břišní příhoda. Složení stravy má tedy pro rozvoj apendicitidy velký význam.
Pokud vás potká tato náhlá břišní příhoda, vězte, že jste jedním či jednou z mnoha. Je to onemocnění léčitelné a nezanechává většinou žádné následky kromě jizvičky na břiše, která je pouze kosmetickou vadou.