Zánět, kolika, kameny – žlučník umí zlobit různě
Žlučník je malý váček uložený pod játry, ve kterém je skladována žluč. Žluč je uvolňována do střeva a napomáhá trávení. Když se na ní ale něco pokazí, může tento drobný orgán významně ohrozit naše zdraví.
Kde a jak bolí žlučník
Problémy se žlučníkem se mohou projevovat různými typy bolestí:
- silnou bolestí v pravém podžebří nebo středu břicha,
- citlivostí pravé horní části břicha, její bolestivostí na dotek,
- tupou, ostrou nebo křečovitou bolestí břicha trvající několik hodin,
- bolestí vystřelující do zad nebo pod pravou lopatku,
- bolestí intenzivnější při hlubokém dýchání
- či bolestí na hrudi.
Kromě toho mohu obtíže se žlučníkem provázet i jiné příznaky, nejčastěji například:
- časté pálení žáhy,
- zažívací obtíže po konzumaci těžkých jídel, zejména mastných,
- plynatost a říhání,
- pocit plnosti,
- nevolnost či zvracení,
- horečka,
- zimnice,
- stolice neobvyklé (světlejší) barvy a (jílovité) konzistence,
- tmavá moč (připomínající černý čaj).
Příznaky záchvatu nepřehlédnete
Jedním z nejběžnějších problémů se žlučníkem představují tzv. žlučníkové kameny, které vznikají tak, že se ve žlučníku vytvoří z cholesterolu nebo pigmentu. Až 90 % lidí o tom, že se jim v žlučníku tvoří kameny, nemusí vůbec vědět. Někdy však kameny ucpou tok žluči a může dojít až k žlučníkovému záchvatu neboli kolice. Záchvat se objevuje nejčastěji několik hodin po konzumaci tučných a mastných jídel. Svalovina žlučových cest se snaží kamene zbavit opakovaným stahováním a uvolňováním. Zprvu se tak objeví nepříjemný tlak v pravém podžebří, pocit plnosti nebo nafouknutého břicha, případně říhání a škytání, následně se nepříjemný pocit změní v prudkou intenzivní bolest, která může vystřelovat do zad nebo k lopatce. Bolest žlučníku může být opravdu nesnesitelná. Někdy může být doprovázená i zvracením. Při žlučníkovém záchvatu je důležité vyvarovat se jídla a pití a nechat se okamžitě odvézt na chirurgickou pohotovost. Je-li bolest opravdu intenzivní, přivolejte si raději záchrannou službu.
Zánět může trvat dlouho
Kameny mohou stěny žlučníku dráždit natolik, že mohou vyvolat až zánět žlučníku. Na rozdíl od koliky bolest při akutním zánětu žlučníku trvá déle – několik hodin, nebo dokonce i dní. Zpočátku žlučník bolí podobně jako při žlučníkové kolice, bolest je ale stálá, převažuje spíše nevolnost než zvracení. Objevuje se i plynatost a říhání. Když se zánět rozšíří, bolest se začne zvětšovat při hlubokém dýchání. Břicho je citlivé na dotek a tvrdé. Může se rozvinout i nebezpečný stav – náhlá příhoda břišní. Pokud se tedy objeví:
- výrazná bolest břicha, zejména na dotek,
- tvrdé břicho (v celém jeho rozsahu, nejen v pravém podžebří),
- zvracení nebo
- neodcházející plyny,
- s vyhledáním lékařské pomoci neotálejte. Komplikace tohoto stavu vás totiž mohou ohrozit i na životě. Žlučník totiž může dokonce prasknout.
- Viník problémů s trávením
- Pokud se zánět žlučníku rozvíjí pomalu a trvá dlouho (jedná se o chronický zánět), může se projevovat:
- nadýmáním,
- špatnou snášenlivostí některých jídel,
- tlaky a bolestí v pravém podžebří,
- pocity těžkosti po jídle,
- výraznou plynatostí,
- zácpou nebo průjmem.
Obtíže sice nemívají nikterak dramatický ráz, přinášejí však mnohá omezení. Odborné vyšetření lékařem odhalí příčinu vašeho stavu a může se zahájit léčba.
Problémy se žlučníkem jsou časté, bohužel však také běžně podceňované. Přitom neléčené choroby žlučníku a žlučových cest mohou vést k nebezpečným a bolestivým stavům. Dnešní medicína si s těmito obtížemi ale dokáže poměrně dobře poradit. Pokud vás potkají, neváhejte proto vyhledat lékařskou pomoc. V první řadě může zkusit naší online lékařskou poradnu, kde můžete své problémy zkonzultovat. V případě potřeby vás můžeme následně přímo objednat k lékaři.
(dos)
Zdroje:
https://www.webmd.com/digestive-disorders/what-is-chloecystitis#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cholecystitis/symptoms-causes/syc-20364867
https://www.medicalnewstoday.com/articles/306602.php
https://www.everydayhealth.com/gallbladder/guide/symptoms/