Léčbu ovlivňuje stadium rakoviny
Podle určeného stadia vašeho onemocnění lékař zvolí postup, který pro vás bude mít co největší přínos.
- Operace nebo ozařování (místní léčba) se často využívá k úplnému odstranění nádoru v případech, pokud se tumor nachází na ohraničeném místě v organismu.
- Systémová léčba, která se krví dostane do všech orgánů, se uplatňuje tehdy, pokud dojde k rozšíření nádorových buněk po těle. Lékař pak obvykle naordinuje chemoterapii, hormonální nebo biologickou léčbu.
- Pokud v těle nejsou přítomny metastázy, kontrolují se lymfatické uzliny blízké potvrzenému nádoru. Pokud se rakovina nachází v uzlinách, znamená to, že se začala šířit do celého organismu, a místní léčba se doplní i tou systémovou – tzv. adjuvantní, aby se zabránilo růstu nádoru na jiném místě.
Typy určení stadia rakoviny
Nejobecnější informací, kterou si můžete přečíst ve své lékařské zprávě, je, zda je nádor benigní (nezhoubný), nebo maligní (zhoubný). Čím menší nádor je a čím méně je rozšířen, tím snazší zpravidla bývá jeho léčba.
Jak číst lékařské zkratky
Pro sjednocení, jednoznačné porozumění mezi lékaři a správné nastavení léčby byl vytvořen popis nádoru pomocí anglických zkratek TNM. Popisují primární nádor, jeho velikost, rozšíření do lymfatických uzlin nebo i dalších částí těla (metastázy).
- T (tumour) – představuje velikost nádoru, jak moc zasahuje do okolních tkání. Hodnotí se škálou 1–4, přičemž 1 je nejmenší a 4 největší.
- N (nodes) – ukazuje zasažení lymfatických uzlin. Hodnotí se od 0–3, přičemž 0 znamená, že uzliny nejsou vůbec postiženy, a 3 naopak, že většina uzlin obsahuje nádorové buňky.
- M (metastasis) – udává přítomnost metastáz v organismu. Hodnota 1 znamená přítomny, hodnota 0 nepřítomny.
Někdy se navíc objeví písmena „a, b, c“, která určují podtyp – například „M1a“ může představovat plicní rakovinu s metastázou ve druhé plíci, „M1b“ pak i v jiných orgánech.
Pokud je před zkratkou TNM písmeno „p“, znamená to, že stadium bylo určeno nikoli odhadem, ale patologickým vyšetřením odebraného vzorku („pathological stage“).
Před zkratkou se může objevit i písmeno „c“, které poukazuje, že operace ani odběr vzorku nebyly provedeny (například jsou teprve naplánovány nebo se nádor nachází v nedostupném místě) a lékař určil stadia dle své klinické zkušenosti („clinical stage“).
Pro představu: označení nádoru jako „pT2N1M0“ v překladu znamená, že z odebraného vzorku bylo v laboratoři potvrzeno, že jde o menší nádor rozšířený pouze do lymfatických uzlin (bez metastáz).
Číselná stadia
Číselné označení vychází z TNM systému a popisuje stadia (stage) pomocí čísel 1–4 (často psáno římskými číslicemi).
- 1 (I) – malý ohraničený nádor
- 2 (II) – větší nádor, ale nešíří se tělem, případně jen do lymfatických uzlin
- 3 (III) – větší nádor, který se začal šířit do těla
- 4 (IV) – nádor již vytvořil metastázy jinde v těle
Někdy se můžete setkat s názvy „karcinoma in situ“, „dysplazie“ nebo „prekancerózní změny“. Znamenají přítomnost většího množství abnormálních buněk, které se časem mohou vyvinout v klasický nádor. Některé lze brzy odhalit – např. na kůži nebo děložním čípku. Proto je vhodné pravidelně chodit na doporučená preventivní vyšetření, která pomohou zabránit rozšíření onemocnění.
(mir)
Zdroj:
http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/what-is-cancer/stages-of-cancer