Pro většinu populace jsou lékařské pojmy a abstraktní čísla neuchopitelnou záležitostí. Stejně jako se malé děti vrhají odvážně do neznáma a až po tom, co zakopnou, si dávají větší pozor, tak dospělí neposlouchají rady odborníků a prevenci začínají brát vážně až po větší zdravotní komplikaci. To už však často bývá pozdě a poškození mohou být nenávratná.
Mějte přehled o svém zdraví
Preventivní prohlídky u lékařů stále nejsou pro většinu Čechů samozřejmostí v péči o zdraví. Jako důvod uvádějí velké pracovní vytížení a nedostatek času. Novým trendem je domácí diagnostika, která podá základní informace o zdravotním stavu rychle, přehledně, spolehlivě a kdykoliv v pohodlí domova. Vaše zdravotní údaje vám tak „zviditelní“ a vy na ně můžete patřičně reagovat.
V České republice jsou nejčastějšími příčinami smrti infarkt myokardu a mozková mrtvice. Obě příhody mají přitom stejný původ – jedná se o náhlé přerušení krevního zásobování čili ucpání cévy způsobené krevní sraženinou. Proto se někdy infarktu říká srdeční mrtvice.
Existuje mnoho faktorů, které riziko příhody zvyšují – vysoký cholesterol, kouření, vysoký tlak, obezita či geny. Právě při léčbě těchto příčin je vhodné vnímat možné komplikace a zvážit pořízení domácí diagnostiky. Uvědomit si rizika a mít nad nimi přehled je totiž prvním krokem k prevenci. Ohroženi jsou především lidé středního a staršího věku (40 let a výše), ve větší míře pak muži.
Chytří pomocníci na cestě za zdravím
Díky domácí diagnostice už nemusíte neustále navštěvovat lékaře. Stačí si pořídit kvalitní tlakoměr, díky kterému budete mít své hodnoty pod kontrolou i doma. Pravidelné měření krevního tlaku pomáhá například předcházet záchvatům mrtvice a srdečním onemocněním a v neposlední řadě podporuje léčbu zavedenou vaším lékařem.
Tlakoměry Veroval® přinášejí pohodlí domácího měření, které díky intuitivnímu ovládání zvládne opravdu každý. Zároveň je přesnost měření klinicky ověřena, a máte tedy jistotu odborného výsledku. Všechny hodnoty navíc můžete sledovat v elektronické aplikaci Veroval® medi.connect. Své zdravotní údaje si tak můžete vytisknout, sdílet s lékařem nebo i propojit s dalšími chytrými zařízeními Veroval (např. inteligentní osobní váhou).
Jedinečný přístroj Veroval duo control kombinuje dvě metody měření, a proto spolehlivě měří tlak i osobám s nepravidelným srdečním rytmem. Převratným přístrojem je pak Veroval s EKG – plně automatický kombinovaný přístroj, který vám bude hlídat nejen krevní tlak, ale také hodnoty EKG. Vybrat si také můžete kompaktní zápěstní tlakoměr pro rychlé měření kdykoliv a kdekoliv nebo klasický pažní tlakoměr vynikající svou přesností.
Stěžejní výhodou domácího měření krevního tlaku je to, že pacient je doma ve větší psychické pohodě než v ordinaci, a naměřené hodnoty tak více odpovídají jeho skutečnému zdravotnímu stavu. Krevní tlak bývá rozdílný ve dne a v noci, mění se v závislosti na tělesné i psychické zátěži a ovlivňují ho také změny okolních teplot. Vždy tedy mějte na paměti – krevní tlak měřte v klidu a ve stejný čas.
Zásady správného měření
1. Používejte jen přesný a spolehlivý tlakoměr.
Bez správného přístroje to nepůjde. Je vhodné vybrat plně automatický přístroj s možností uchovávání jednotlivých měřených hodnot včetně data a času v zabudované paměti. Některé tonometry umožňují propojení s počítačem a možnost stažení dat, což může lékaři usnadnit zhodnocení výsledků. Pozor si dejte také na záruku a spolehlivý servis v ČR.
2. Měřte vždy ve stejnou dobu.
Posaďte se a přestaňte přemýšlet o starostech, musíte být v naprostém klidu. Z měření tlaku si udělejte malý rituál, který provádějte vždy ráno a večer – vždy ve stejnou denní dobu. Tlak je vhodné měřit po 5 minutách klidu a nejméně 30 minut před měřením nekouřit a nepít nápoje s kofeinem či alkohol.
3. Měření je nutno provádět v pohodlné poloze.
V případě pažního tlakoměru měřte vsedě s předloktím volně položeným ve výši srdce. U zápěstního tlakoměru dejte zápěstí do výšky srdce.
4. Neprovádějte měření, pokud máte silné nutkání k močení.
Plný močových měchýř může krevní tlak ovlivnit až o 10 mmHg!
5. Zapisujte si průměrné hodnoty měření.
Měřit krevní tlak se doporučuje dvakrát denně (ráno časně po probuzení a večer), a to před užitím léků na vysoký tlak. Každé měření provádějte dvakrát a zapište si průměrný výsledek. Mezi jednotlivými měřeními vyčkejte alespoň 2 minuty.