Podávání růstového hormonu pomáhá dětem dohnat chybějící centimetry
Pokud jejich potomek neroste, měli by se rodiče poradit s lékařem. Někdy může jít jen o běžnou odchylku, jindy je nutné výšku léčit – nejčastěji kvůli chybějícímu růstovému hormonu. Jak potvrzují studie, terapie je bezpečná.
Malý vzrůst u dětí je problém. Je třeba ho včas zaznamenat a rychle léčit. Řešení nedostatku růstového hormonu za pomoci uměle připraveného preparátu se využívá od 90. let. Nemoci, u kterých se porucha růstu vyskytuje a pro které je léčba v Evropě schválena, jsou:
- nedostatek růstového hormonu,
- Turnerův syndrom,
- Praderův–Williho syndrom,
- chronické selhávání ledvin,
- růstové neprospívání plodu během těhotenství,
- deficit SHOX genu (gen zodpovědný za malý vzrůst, pokud je mutován nebo částečně chybí).
Italové hlásí úspěch
Dlouhodobé sledování hormonální léčby je nezbytné. Probíhá na mezinárodní úrovni v několika registrech. Jedním z registrů je i mezinárodní projekt s názvem GeNeSIS. V Itálii se rozhodli vyhodnotit data z tohoto projektu pro svůj region. Zde jsou jejich zjištění.
- Nárůst centimetrů. Celkem bylo registrováno 711 dětí. Průměrná dávka růstového hormonu se pohybovala od 0,23 do 0,3 mg/kg/týden dle typu nemoci. Podávání trvalo 6 měsíců až 3,5 roku. Významného zvýšení výšky bylo dosaženo až u 94 % nemocných.
- Minimum nechtěných dopadů. Pro nežádoucí účinky byla léčba přerušena jen u 2 sledovaných dětí ze 700. Minimálně jedna závažná reakce byla hlášena u 11 dětí (1,6 %) ze 700, jen 2 z těchto problémů však souvisely přímo s léčbou. Za zmínku stojí, že u nemocných s Turnerovým syndromem nebyly zaznamenány žádné závažné nežádoucí účinky.
Zvládnutelné nepříjemnosti
K méně závažným obtížím, které se mohou vyskytnout při léčbě růstovým hormonem, patří:
- bolesti hlavy,
- bolesti kloubů,
- zhoršená tolerance glukózy.
(gaf)