Podceňovaná chřipka - jak snížit riziko nákazy?
Chřipka představuje po celém světě každoročně nemalou zdravotní zátěž. Odhaduje se, že až 30 % infekčních nemocí v Evropě je způsobeno chřipkovými viry. Infekce se v Evropě každý rok rozvine až u 50 milionů lidí a způsobí až 70 000 úmrtí. A ani mírně probíhající chřipku nelze brát na lehkou váhu, protože ve své sezóně vede k narušení práceschopnosti v řadě podniků. Přitom její prevence existuje a je velmi účinná. Češi se však vzdor evropskému i celosvětovému trendu očkovat nechtějí.
Smutná historie i podceňovaná současnost
Chřipka se počtem svých obětí řadí mezi nejsmrtelnější onemocnění. První zmínky o chřipce popsal již Hippokrates v 5. století, podle jeho záznamů tehdy dokázala epidemie zdecimovat celou athénskou armádu. Největší zdokumentovanou chřipkovou pandemií v novodobé historii je tzv. španělská chřipka, která proběhla před 100 lety, v letech 1918–1919. Jejím následkem zemřelo 50–100 milionů osob, tedy měla větší počet obětí než 1. světová válka. Před padesáti lety, v letech 1968–1969, byl svět zasažen tzv. hongkongskou chřipkou, která usmrtila přibližně milion lidí.
V souhrnném pohledu připadá na úmrtí v důsledku pandemií 25 %, zatímco 75 % obětí podléhá každoroční sezónní chřipce, proti které se lze snadno chránit očkováním. Celosvětově podlehne následkům chřipky až 10 % nakažených.
Chřipka – každý rok jiná
Viry chřipky jsou velmi proměnlivé a každý rok procházejí v důsledku okolních podmínek změnami. Z tohoto důvodu se každý rok připravují nové vakcíny. Chřipkové viry se dělí do tří základních skupin, označovaných písmeny A, B a C. Každá skupina má ještě několik dalších podtypů lišících se od sebe vlastnostmi jednotlivých virů a jejich schopností vyvolat onemocnění. Sezónní chřipky jsou způsobeny zejména kmeny A a B.
Jak snížit riziko nákazy
Chřipka je velmi nakažlivá. Virus se šíří kapénkově – kašlem či kýcháním. Za bezpečnou vzdálenost ke snížení rizika nákazy se považují 2 metry, v prachu virus přežívá až 2 týdny. Nemocný je infekční již přibližně jeden den před rozvojem příznaků. Riziko nákazy kromě očkování dokážete snížit tak, že:
- se vyhnete kontaktu s nemocnými a místům s vysokou koncentrací lidí,
- budete si mýt pravidelně ruce mýdlem a teplou vodou po dobu alespoň 20 sekund, případně dezinfekčním gelem na alkoholové bázi,
- nebudete se dotýkat rukama obličeje či si mnout oči,
- nebudete si půjčovat sklenice, příbory, mobilní telefony, hračky apod.,
- vyhnete se podávání rukou, objímání, líbání nakažených.
Rozpoznejte chřipku včas
Chřipka je akutní horečnaté virové onemocnění napadající dýchací systém. Na rozdíl od běžného nachlazení, které se rozvíjí postupně, má chřipka obvykle prudký nástup. Inkubační doba chřipky je 1–4 dny. K typickým příznakům patří náhle vzniklá horečka nad 38 °C, bolesti svalů a kloubů, zimnice a pocení, celková únava a schvácenost. Objevit se může i bolest hlavy a bolesti v krku, zato rýma k příznakům chřipky nepatří.
Diagnóza chřipky je ve většině případů založena na typických obtížích v době chřipkové sezóny. Její laboratorní potvrzení obvykle není nutné, v případě potřeby se provádí stěrem z nosohltanu či dalšími speciálními metodami.
Jít k doktorovi, nebo se léčit doma?
Základem léčby chřipky je klidový režim na lůžku. Ke zmírnění jejích příznaků se využívají léky tlumící horečku a bolesti hlavy, svalů a kloubů – zejména léky obsahující paracetamol či ibuprofen. Samozřejmostí by měl být dostatečný pitný režim a přísun vitaminů. Nekomplikovaný průběh chřipky lze zvládnout i bez návštěvy lékaře. Vyšetření u lékaře se doporučuje při výskytu komplikací, v případě přítomnosti rizikových faktorů či při jakýchkoliv nejasnostech. Za rizikové faktory se považuje věk pod pět let nebo nad šedesát pět let, oslabený imunitní systém, přítomnost chronického onemocnění, jako jsou srdeční onemocnění, astma, chronická obstrukční plicní nemoc, cukrovka, nemoci ledvin aj., dále obezita a těhotenství.
Ve zvlášť těžkých případech může pacient dostat tzv. antivirotika, tedy léky zabraňující množení viru v organismu. Antibiotika se v léčbě chřipky nepoužívají, neboť potlačují bakteriální, nikoliv virovou infekci. Antibiotika mohou být v některých případech doporučena k prevenci či léčbě bakteriální infekce, která se může při chřipce rozvinout jako její komplikace.
Očkování je pro mnoho lidí bezplatné
Očkování je nejúčinnějším způsobem prevence chřipky. Zdravotní pojišťovny hradí očkování lidem nad 65 let věku a lidem s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacího systému, ledvin a cukrovkářům, dále lidem s odoperovanou slezinou a obyvatelům domovů pro seniory či domovů pro osoby se zdravotním postižením a také lidem umístěným v zařízeních dlouhodobé lůžkové péče. Řada pojišťoven přispívá na očkování i těm, kteří do výše uvedených skupin nepatří.
(tich)
Zdroje:
https://www.infekce.cz/zprava09-49.htm">https://www.infekce.cz/zprava09-49.htm
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/symptoms-causes/syc-20351719
http://www.szu.cz/tema/prevence/rok-2018-kulata-vyroci-jsou-letos-i-u-chripky
http://www.szu.cz/tema/prevence/who-tyden-informovanosti-o-chripce
http://www.szu.cz/tema/prevence/prevence-chripky-obecna-preventivni-hygienicka-opatreni
https://www.vzp.cz/poskytovatele/informace-pro-praxi/ockovani/vykazovani-a-uhrada-ockovani-proti-chripce
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:d7knQKhxmPEJ:https://www.mzcr.cz/Soubor.ashx%3FsouborID%3D31913%26typ%3Dapplication/pdf%26nazev%3D2017-12-21_Ch%25C5%2599ipka_R.%2520Chl%25C3%25ADbek.pdf+&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz