Podle čeho poznáme mimoděložní těhotenství
Pokud se oplozené vajíčko neusadí tam, kde má, tedy v děloze, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Nejčastějším „nesprávným“ místem jeho usídlení je vejcovod. Zde ale není vhodné prostředí pro jeho další vývoj.
Takové těhotenství může skončit v podstatě ještě dříve, než začalo, a vy ani nemusíte vědět, že jste byla těhotná. Některé však mohou nějakou dobu vydržet a růst v úzkém vejcovodu, který je tak napínán, a vy můžete začít pociťovat obtíže.
Příznaky mimoděložního těhotenství
Obtíže zpravidla přicházejí kolem 5.–8. týdne od poslední menstruace. Nejčastější potíže jsou:
- Bolest břicha či podbřišku. Ta může mít různý charakter (křečovitá, bodavá), intenzitu i trvání. Může být stálá anebo se může objevovat a zase se ztrácet. Typická je její lokalizace – bolest je cítit jen na jedné straně.
- Bolesti při močení či defekaci.
- Vaginální krvácení. Objevuje se téměř u poloviny žen a obvykle se liší od klasického menstruačního krvácení. Může být slabší či silnější. Krvácení může být tmavší.
- Vnitřní krvácení. Tato komplikace, ačkoli není vidět, může být velmi závažná. Krvácení může být jen mírné z poškozených cév vejcovodu. Může však být důsledkem ruptury vejcovodu, což může mít fatální následky. V takovém případě dochází k masivnímu vnitřnímu krvácení doprovázenému následujícími příznaky:
- bledostí;
- bolestí vystřelující do ramen a krku;
- zrychleným tepem;
- náhle vzniklou a horšící se bolestí v bedrech, kříži a pánevní oblasti;
- ztrátě vědomí a rozvoji šoku.
Některé příznaky, obzvláště bolesti v podbřišku a vaginální krvácení, se někdy vyskytují i během normálního těhotenství. Zároveň některé výše jmenované obtíže mohou být přítomny u jiných zdravotních problémů, např. zánětu slepého střeva, infekci močových cest, zánětu vaječníku, potratu a dalších. V takovém případě je samozřejmě prvním vodítkem pozitivní těhotenský test, který může vyloučit například různé záněty způsobené sexuálně přenosnými infekcemi, jelikož ty se v těhotenství vyskytují poměrně vzácně.
Diagnostika u lékaře
- Vyšetření břicha pohmatem – poskytuje lékaři přehled o bolestivosti, přítomné rezistenci a dalších příznacích.
- Vaginální ultrazvukové vyšetření – je zlatým standardem v diagnostice mimoděložního těhotenství. Dokáže zachytit 87–99 % mimoděložních těhotenství. Přímým důkazem je průkaz gestačního váčku se srdíčkem uvnitř vejcovodu.
- Hladina beta podjednotky lidského choriového gonadotropinu (β-hCG) – β-hCG se využívá také v těhotenských testech, avšak při měření laboratorními metodami z krve lze stanovit jeho hladina a zároveň je možné sledovat její dynamiku.
- Probatorní kyretáž – toto už o něco invazivnější vyšetření slouží k odlišení mimoděložního těhotenství a neprosperujícího děložního těhotenství.
- Diagnostická laparoskopie – k té se přistupuje pouze v případě, že předchozí vyšetření neukážou mimoděložní těhotenství a hladina β-hCG stále stoupá. V případě, že se těhotenství najde, přistupují lékaři rovnou k jeho odstranění.
(boba)