Podávání antibiotik u miminek se není třeba hned obávat
Miminko se po narození dostává do fáze, kdy si začíná vytvářet vlastní obranyschopnost. Je tedy více než důležité, aby nebylo ve zcela sterilním prostředí a pomalu se začalo "otužovat".
Zlepšení hygienických podmínek ve vyspělých zemích vede k omezenému kontaktu s bakteriemi, děti prodělávají méně infekčních nemocí během prvních let života. Imunita tak není dostatečně stimulována a tím se vysvětluje nárůst alergických onemocnění.
Antibiotika: oslavovaná i zatracovaná
Proti přirozenému průběhu infekce působí i léčba antibiotiky, která nedovolí rozvinutí plné imunitní reakce, protože mikrob je likvidován hned v počátku onemocnění. Při nebezpečných nemocech je to pochopitelně výhodné, ale ne všechna lehká onemocnění je nutno léčit antibiotiky.
Australští lékaři ve své studii zkoumali, zda léčba antibiotiky během prvního roku života napomáhá pozdějšímu rozvoji alergie. Sledovali na dvě stovky dětí od narození do pěti let věku. Rodiče vedli pečlivé záznamy o všech nemocech a podávaných lécích. Děti byly pravidelně vyšetřovány, zda nemají atopický ekzém nebo senzibilizaci na nejčastější alergeny (byly prováděny kožní testy a stanovováno množství celkových alergických protilátek v krvi). Přes polovinu dětí užívalo do věku 12 měsíců minimálně jednou antibiotika, nejčastěji pro infekci dýchacích cest. U třetiny z nich se jednalo o infekci dolních cest dýchacích.
Léčba bez rizika
Po statistickém vyhodnocení a vyloučení všech náhodných nebo zavádějících souvislostí vyšlo najevo, že užívání antibiotik v prvním roce života nezvyšuje riziko ekzému, hvízdavého dechu nebo astmatu, alergické rýmy a zánětu spojivek. Studie byla sice provedena na malém počtu pacientů, ale sledování bylo velmi důkladné, a výsledky tak mají velkou výpovědní hodnotu.
Musí-li vaše miminko užívat antibiotika, neobávejte se hned nejhoršího. Tato skupina léčiv má u mnoha nemocí stále své opodstatnění. Pokud se ale ošetřujícího lékaře zeptáte, zda je jejich podání nezbytné, chybu určitě neuděláte.
(van)
Zdroje: Kusel, M. M. K. a spol., Clin Exp Allergy, 2008, 38, 1921–1928