Denzitometrie
Denzitometrie je zobrazovací metoda měřící hustotu kostní hmoty. Nejčastěji se provádí rentgenová absorpční fotometrie využívající energie dvou paprsků (DEXA, DXA). Denzitometrie se používá k diagnostice a sledování léčby osteoporózy. Osteoporóza je onemocnění, které charakterizuje úbytek kostní hmoty a porucha struktury kostní tkáně. Způsobuje větší náchylnost kostí ke zlomeninám. Postihuje zejména ženy po menopauze.
Kdy se vyšetření používá...
Denzitometrie se používá k diagnostice a sledování léčby osteoporózy. Osteoporóza je onemocnění, které charakterizuje úbytek kostní hmoty a porucha struktury kostní tkáně. Způsobuje větší náchylnost kostí ke zlomeninám. Postihuje zejména ženy po menopauze. Nevyhýbá se však ani mužům. Denzitometerii provádí lékař rentgenolog.
K čemu vyšetření slouží...
Vyšetření hodnotí úbytek Vaší kostní hmoty. Z jeho výsledků je možné odhadnout riziko vzniku patologických zlomenin. Na jejich základě lékař navrhuje léčbu. Pomáhá mu kontrolovat průběh onemocnění.
Co je k vyšetření potřeba...
K vyšetření se používají celotělové nebo místní denzitometry. Jsou to rentgenové přístroje. Obsahují zdroj záření - tzv. rentgenku. Po průchodu organismem se záření zachycuje a zobrazuje. Výsledky analyzuje a složený obraz vypočítává počítač.
Jaký je princip...
Rentgenové záření je elektromagnetické vlnění o velmi krátké vlnové délce. Má schopnost pronikat hmotou. V závislosti na jejích vlastnostech se při průchodu zeslabuje. Metoda dvou paprsků využívá rozdílných poměrů absorpce rentgenového záření v měkké tkáni a kostech při nízké energii záření a při vysoké energii záření. Matematickým výpočtem se potom stanoví absorpce záření v kosti a na monitoru se zobrazí výsledný obraz složený z obou vyšetření.
Jak se na vyšetření připravit...
Vyšetření nevyžaduje zvláštní přípravu. Stačí, když si v kabince odložíte oblečení a věci, které by mohly zkreslit výsledný snímek (kovové knoflíky, hodinky, řetízky apod.).
Jak vyšetření probíhá...
Vyšetření se podobá běžnému pořizování rentgenových snímků. Položíte se na vyšetřovací stůl a laborant zaměří přístroj na vyšetřovanou oblast. Obvykle se snímkuje bederní páteř, oblast kyčelního kloubu nebo předloktí. Vyšetřující laborant Vás poučí o poloze, jakou máte zaujmout. Po zacílení lampy odejde na ovládací pracoviště a pořídí vlastní snímek. Po zhotovení všech projekcí se můžete zase obléct. Vyšetření trvá asi 2 až 5 minut. Používaná dávka rentgenového záření je velmi malá a nijak Vás neohrožuje.
Kdy bude výsledek...
Rentgenové paprsky, které prošly Vaším tělem, se zachycují a zobrazují na monitoru. Počítač dopočítá složený snímek a analyzuje rozdíly v absorpci. Snímky a výsledek vyšetření jsou k dispozici do několika minut.
Co vyšetření ukáže...
Kostní denzitometrie měří v gramech na centimetr čtvereční množství kostních minerálů ve sledovaném úseku kosti - tzv. BMD (Bone Mineral Denzity). Výsledky denzitometrického vyšetření se vyjadřují jako T- nebo Z-skóre. T-skóre vyjadřuje počet odchylek výsledku Vašeho vyšetření od tabulkové hodnoty kostní minerální denzity mladých zdravých jedinců stejného pohlaví. Z-skóre vyjadřuje totéž, ale porovnává výsledek Vašeho vyšetření s průměrnými hodnotami u osob stejného pohlaví i věku. Skóre +2,5 až -1 se považuje za normální. Větší odchylky vypovídají o různém stupni řídnutí kostí.
Kam povedou další kroky...
Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti. Denzitometrické snímky obvykle shlédne lékař rentgenolog a napíše k nim své stanovisko (popis). Se snímky a popisem se vrátíte k lékaři, který vyšetření předepsal.
Dostupnost...
Kostní denzitometrie se provádí na rentgenologických pracovištích většíc nemocnic.