Delší doba kojení chrání matku před rakovinou prsu
Objevuje se stále více vědeckých studií, které přináší dobrou zprávu všem současným i budoucím maminkám – kojení je prospěšné z mnoha důvodů. Snižuje výskyt alergie u dítěte, vytváří citovou vazbu mezi matkou a dítětem.
Narodila se vám holčička? Pak se k výše zmíněným výhodám přidává ještě jedna: kojením totiž u ní můžete snížit riziko vzniku obezity a nádorů z tukových buněk.
Jak kojení pomáhá chránit před rakovinou
Těhotenství před třicítkou a delší doba kojení snižuje u ženy celkový počet menstruačních cyklů během jejího života. Hormon estrogen je jakýmsi palivem pro nádorové buňky při rakovině prsu (platí u většiny nádorů prsu, které jsou tzv. estrogendependentní, tzn. na estrogenu závislé). A protože těhotenství a kojení snižují hladinu estrogenu, snižují i riziko rakoviny prsu. Zároveň se během kojení mění složení prsní žlázy – ubývá tuku, ve kterém se hromadí estrogen, a přibývá buněk lépe odolávajících mutaci, jež je může změnit na zhoubné bujení.
Jak dlouho bych měla kojit?
I když rozhodnutí je pouze na každé ženě, vědecké studie ukazují, že kojení po dobu jednoho a půl až dvou let během života ženy podstatně sníží riziko rakoviny. Nedávná studie v Číně dokonce prokázala snížení tohoto rizika o 63 %, pokud ženy kojily 6 let.
Nikdo po maminkách nechce, aby své dítě kojily do šesti let jeho věku. Základem by mělo být kojení dítěte po dobu alespoň půl roku. Výhodou totiž je, že se doba kojení během života sčítá. Jestliže tedy máte děti tři a každé jste kojila půl roku, tak vás celkem jeden a půl roku kojení docela ochrání. Ochranný účinek ještě zvýšíte, pokud během prvního půl roku dítě nebude dostávat jinou náhražku mateřského mléka (kromě vody).
Kojit můžete i po rakovině prsu
Některé ženy se po prodělané rakovině bojí znovu otěhotnět. Výsledky studií ale ukazují, že těhotenství a kojení přímo nezpůsobí návrat rakoviny. Mateřské mléko navíc neobsahuje případné nádorové buňky, takže kojením nemůžete miminko rakovinou nakazit. Jeden zdravý prs dokáže pořád ještě produkovat dostatek mateřského mléka.
Nic není stoprocentní
I po několika těhotenstvích a kojeních ovšem rakovinu prsu dostat můžete, pouze snížíte riziko na minimum, ne na nulu. Ale stačí si alespoň jednou měsíčně vyšetřit prsa a pravidelně navštěvovat mamografii. Po 45. roku věku máte nárok na mamografii každé 2 roky, tak proč toho v zájmu svého zdraví nevyužít?
(ercp)
Zdroj: Pam Stephan. Breastfeeding Helps Prevent Breast Cancer, Lowers Your Risk. Shannon Campbell, Glen Weldon. Cancer Experts: Breastfeeding Protects Mothers,Children .