Délka puberty stav kostí neovlivní. Čas jejího nástupu ano
Čím později se u vašeho potomka začne projevovat puberta, tím vyšší je pravděpodobnost, že bude v dospělosti trpět řídnutím kostí. K těmto závěrům došli kalifornští lékaři.
Osteoporóza postihuje v České republice téměř tři čtvrtě milionu obyvatel. Nejedná se tak o zanedbatelné číslo co do počtu nemocných ani nákladů na jejich léčbu. Na řídnutí kostí má přitom vliv celá řada faktorů, mezi jinými i to, kdy začne puberta.
I puberta má své klady
Máte doma dítě, u kterého se již projevila puberta a vám to přijde nějak moc brzy? Jedno pozitivum tento stav určitě má. Čím dříve začne období dospívání, tím větší rezervu kostní hmoty si neseme přes práh dospělosti. Samotná délka puberty však tzv. kostní denzitu (hustotu) nijak výrazně neovlivní.
Dospívání jako bod zlomu
Puberta totiž hraje velmi důležitou roli při vývoji kostní hmoty. Během dospívání se kosti prodlužují a zvyšuje se hustota kostní hmoty. Zajímavé je, že během tak krátkého období, jako je puberta, se denzita kostní hmoty zvýší o deset až dvacet procent. Na konci období dospívání se uzavřou růstové ploténky kostí a růst je tím pádem u konce. V ten moment dosáhne dítě svojí maximální výšky a kostní denzity.
Zásoby na horší časy
Od té chvíle už kostní hmota jen ubývá. A ačkoli se to nezdá, tempo jejího úbytku je poměrně rychlé. Pokles hustoty kostní hmoty v dospělosti činí přibližně jedno až dvě procenta ročně. Pokud tedy puberta začne, tak jak má, stačí se kostní hmoty nahromadit dostatek na to, aby postupně ubývala 10–20 let a přitom si kosti zachovaly ještě přijatelnou hustotu. Podle vědců může mít umělé oddalování puberty za účelem dosažení vyšší tělesné výšky u dětí menšího vzrůstu v jejich pozdním životě nečekané důsledky.
(jas)
Zdroj: www.sciencedaily.com