Dementní kvůli pasivnímu kouření?
Podle provedených výzkumů pasivní kuřáctví nezpůsobuje pouze nemoci, jako je rakovina plic, ale může také vést ke zvýšenému riziku vzniku demence.
Spojitost aktivního kouření se zhoršením poznávacích funkcí mozku byla již prokázána. Obdobné výsledky byly potvrzeny při expozici dětí a mladistvých tabákovému kouři. Nově byla prováděna studie se záměrem potvrdit či vyvrátit teorii, zda pasivní kuřáctví může vést k demenci a jiným neurologickým problémům.
#IMG#Autoři z univerzity v Cambridgi a Michiganu vyšetřili téměř 5 tisíc nekouřících dospělých starších 50 let. Vyšetřovali přítomnost kotininu ve slinách. Jedná se o metabolit nikotinu, který může být nalezen po 25 hodin ve slinách osoby, která byla vystavena expozici tabákovému kouři.
Poškozený mozek kvůli cigaretám
Ke stanovení mozkových poznávacích funkcí byly užity uznávané neuropsychologické testy. Ty se soustředily na paměťové funkce, znalost počtů a verbální schopnosti – například vyjmenovat co nejvíce zvířat za minutu. Výsledkem testu bylo poznávací skóre. Deset procent vyšetřovaných, kteří měli nejnižší dosažené skóre, bylo definováno jako lidé trpící poškozením poznávacích funkcí mozku.
Autoři argumentují, že souvislost mezi pasivním kouřením a vznikem demence může být vysvětlena faktem, že srdeční onemocnění zvyšuje riziko vzniku demence a pasivní kuřáctví je jednou z příčin onemocnění srdce.
V doprovodném komentáři ke studii doktor Mark Eisner z kalifornské univerzity píše: „Objevené důkazy nasvědčují, že kuřáctví rodičů může poškodit poznávací funkce dítěte. Později může pasivní kuřáctví vést ke kardiovaskulárnímu onemocnění či mrtvici, které samy o sobě vedou k úpadku funkcí mozku. Podezření, že pasivní kouření je špatné pro dospělý mozek, bylo nyní vědecky potvrzeno.“
Eisner doufá, že větší veřejná informovanost o nebezpečích pasivního kouření, obzvlášť o obávaném onemocnění, jako je demence, může napomoci podpoře vytvoření legislativy v regionech, kde je kouření na veřejnosti stále povoleno.
(val)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/138940.php