Deprese – další rizikový faktor osteoporózy?
Metabolismus kostí závisí na mnoha faktorech, přičemž klíčovou úlohu v řízení resorpce (ubývání) a novotvorby kostní tkáně hrají hormony. Jedním z nich je životně důležitý hormon kortizol tvořený v kůře nadledvin.
Na řízení koncentrace tohoto hormonu se podílí hypothalamus, tedy oblast mozku, která dokáže nejen zajišťovat souhru všech hormonů v našem těle, ale také koordinovat spolupráci nervové soustavy a žláz s hormonální produkcí. Díky těmto složitým systémům můžeme žít i ve velmi proměnlivém prostředí.
Účinek kortizolu
V běžném životě nám kortizol umožňuje překonat stres. Pokud se ale koncentrace kortizolu vymkne kontrole hypothalamu a do oběhu je jej vyplaveno více, má tato situace na organismus mnoho negativních účinků. Kortizol kromě úbytku kostní tkáně může zapříčinit i vznik těžkých depresí. Ovlivňuje totiž množství a účinnost nervových přenašečů v mozku. Hrozí tedy lidem trpícím těžkou depresí osteoporóza??
Na tento problém se zaměřili lékaři z turecké Harran University ve své studii, publikované v International Journal of Clinical Practice. U 36 pacientek s klinicky prokázanou depresí sledovali koncentrace C-telopeptidu (ukazatel kostní resorpce), osteokalcinu (ukazatel obměny kostí) a kortizolu. Pacientkám také změřili hustotu kostí.
Stejná vyšetření turečtí vědci provedli i kontrolní skupině zdravých žen. A výsledek? Podrobná vyšetření prokázala, že depresivní pacientky měly oproti skupině zdravých žen sníženou hustotu kostní tkáně v bederních obratlích a krčku stehenní kosti, tedy v místech s nejvyšším rizikem zlomenin při osteoporóze. Všechny depresivní pacientky měly také vyšší koncentrace kortizolu a C-telopeptidu.
Výzva pro budoucnost
Zda bude nutné počítat těžké deprese k rizikovým faktorům osteoporózy by měly ukázat další studie. Uvážíme-li, že deprese jsou velmi častou psychiatrickou diagnózu, mohou výsledky dalších výzkumů pomoci mnoha pacientkám přinejmenším k časnějšímu rozpoznání choroby.
(ela)