Chronická obstrukční plicní nemoc má řadu nepříznivých účinků na průdušky. Způsobuje jejich zužování a dochází i k zániku plicní tkáně. Rozvíjející se dušnost a snížená výkonnost významně zhoršují kvalitu života. Závažnost nemoci se postupně zvyšuje a její projevy se zhoršují. Dochází až k rozvoji srdečního selhání. V České republice na následky CHOPN ročně umírají přibližně 2 tisíce lidí. Důsledná léčba, zanechání kouření a další režimová opatření mohou potíže nemocných snížit, výrazně zlepšit kvalitu života a ovlivnit rozvoj onemocnění.
Správná technika je základ
Léky jsou při CHOPN často podávány inhalační formou (vdechováním). Tento způsob aplikace umožňuje maximální účinek na dýchací systém a minimální nežádoucí účinky. Pro ideální účinnost léčby je důležité dodržovat druh, dávku a čas podávání léků. Zásadní je ale i správná technika inhalace. Pokud s ní máte potíže, neváhejte se zeptat lékaře nebo sestry. Technika inhalace se mírně liší dle použití inhalátoru. Standardní postup je následující:
- Vydechněte mimo inhalátor.
- Důkladně obemkněte ústy konec inhalátoru.
- Proveďte hluboký dlouhý nádech, inhalace léčiva musí být důsledná.
- Na 5–10 vteřin zadržte dech.
- Vydechněte mimo inhalátor, nejlépe nosem.
Nikdy nevydechujte do inhalátoru. Jestliže máte předepsanou více než 1 dávku, před další aplikací vyčkejte nejméně jednu minutu.
Pomoc dechových cvičení
Dechové cvičení předem detailně konzultujte se svým lékařem, případně fyzioterapeutem. Ten pomůže zvolit metodu vhodnou konkrétně pro vás. Věnujte provádění dechových cvičení alespoň 15 minut svého času denně. Mají hned několik příznivých účinků:
- udržují dobrou kvalitu života,
- snižují zadýchávání a strach z dušnosti,
- zvyšují pohyblivost, odolnost při tělesné zátěži a vytrvalost a umožňují uchovat si energii,
- lépe se ovládá kašel a snáze se vykašlává,
- zdokonalí se vdechování léků,
- zmenší se nutnost léčby v nemocnici.
Trénink zvládne každý
Jednotlivé postupy a techniky dechového cvičení s vámi nacvičí zdravotnický personál. Vykonávat je pak můžete sami v podstatě kdekoliv. Mezi základní metody patří ty následující.
- Brániční dýchání. Posaďte se pohodlně do křesla. Uvolněte ramena a hrudník. Položte si jednu ruku na břicho. Snažte se uvědomit si, jak se vám při nádechu nosem vyklenuje břišní stěna. Výdech se pokuste prodloužit. Brániční dýchání provádějte 3× a pak 2 minuty odpočívejte. Ideální je toto cvičení opakovat několikrát za den.
- Dýchání přes sešpulené rty. Proveďte klasický nádech nosem. Poté sešpulte rty, jako byste se chystali pískat. Pomalu vydechujte. Výdech by měl trvat přibližně dvakrát déle než nádech.
- Koordinované dýchání. Hodí se při sportu nebo ve stresových situacích. Nadechněte se nosem. Během nejnáročnější části cviku rovnoměrně vydechujte ústy. Nezadržujte dech.
- Hluboké dýchání. Zabraňuje uvíznutí vzduchu v plicích. Sedněte si nebo se lehce opřete o lokty. To umožní větší rozepnutí hrudníku. Vdechujte hluboko nosem a cca na 5 vteřin zadržte dech. Poté pomalu vydechujte nosem.
- Kontrolované kašlání. Sedněte si a pomalu se nadechněte nosem a na 2 vteřiny zadržte dech. Při pomalém výdechu dva- až třikrát krátce zakašlete. Po několika vteřinách vše opakujte. Poté snadněji vykašlete. Opakované krátké přerušení výdechu také usnadní vykašlávání.
Důsledná léčba chronické obstrukční plicní nemoci umožňuje zpomalit nebo zastavit její vývoj a zlepšit kvalitu života. Důležité je zejména přestat kouřit, správnou technikou inhalovat předepsané léky a minimalizovat pobyt v místech se znečištěným ovzduším. Součástí léčby mohou být i dechová cvičení, která mají mnoho příznivých účinků.
(dos)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/copd/breathing-exercises
http://www.copn.cz/