1. Proč u mě došlo ke vzniku CHOPN?
CHOPN je nejčastěji způsobena kouřením tabákových výrobků. K jejímu rozvoji však může dojít také u lidí, kteří nikdy nekouřili. Mezi další rizikové faktory vzniku onemocnění patří například pasivní kouření, dlouhodobá inhalace některých chemikálií či opakované infekce dýchacích cest, svoji roli v rozvoji onemocnění může hrát také dědičnost
2. Jaké jsou nejčastější příznaky CHOPN?
Intenzita a rozsah příznaků se mezi jednotlivými nemocnými s CHOPN liší a závisí na stupni rozvoje onemocnění. Mezi nejběžnější příznaky CHOPN patří dušnost, dlouhodobý kašel (zpravidla s produkcí hlenu), snížená tolerance fyzické námahy a únava. Tyto projevy nemoci souvisí s poškozením dýchacích cest, ale také zhoršeným okysličováním tělesných tkání.
3. Jak CHOPN probíhá?
Příznaky CHOPN se zhoršují zpravidla pomalu v řádu několika let. Období relativního klidu jsou střídána zhoršením příznaků v podobě takzvaných exacerbací onemocnění. Jedná se o náhlé zhoršení příznaků, které může být vyprovokované nejčastěji infekcí dýchacích cest. V některých případech vás kvůli zhoršenému přísunu kyslíku do organismu mohou exacerbace ohrožovat i na životě.
4. Je možné CHOPN vyléčit?
CHOPN není bohužel v současné době možné vyléčit. Při dodržování lékařských rad a užívání předepsaných léků lze však zhoršení stavu výrazně zpomalit.
5. Jaké jsou možnosti léčby CHOPN?
V první řadě je při CHOPN vhodné dodržovat zásady zdravého životního stylu v podobě nekouření, zdravého stravování a pravidelného pohybu. U lidí s nadváhou a obezitou je také vhodná redukce hmotnosti.
- V léčbě se uplatňují léky zlepšující průchodnost dýchacích cest, které se nejčastěji podávají inhalačně, ústy nebo nitrožilními infuzemi – zpravidla při hospitalizaci.
- Při zhoršeném okysličování krve se podává kyslík, který může být v případě potřeby podáván i v domácím prostředí.
- Nedílnou součástí léčby je i rehabilitace, jejímž cílem je zlepšit funkci plic a kondici celého organismu.
- V případě pokročilého stadia onemocnění se také uplatňují chirurgické výkony, ve velmi těžkém stavu onemocnění se v některých případech přistupuje i k transplantaci plic.
6. Má smysl přestat kouřit, když mi CHOPN už diagnostikovali?
Zanechání kouření má smysl v jakémkoli stadiu CHOPN. Látky obsažené v tabákovém kouři totiž poškozují dýchací cesty a plíce, zhoršují průběh onemocnění a kouření může vést až k rozvoji rakoviny plic. Naopak jeho zanechání má na rozvoj onemocnění příznivý vliv.
7. Jak se CHOPN liší od astmatu?
Odlišnosti CHOPN a průduškového astmatu lze popsat v následujících třech obecných bodech:
- CHOPN bývá obvykle zachyceno u lidí starších 40 let, zatímco astma u lidí mladších 20 let.
- U astmatu se může stav nemocného po podání léčby rychle zlepšit a po počátečních projevech se onemocnění mnohdy dál nezhoršuje. Naopak pacienti s CHOPN musí počítat s postupným zhoršováním svého zdravotního stavu.
- Astma se zpravidla rozvíjí v souvislosti s alergickou reakcí, CHOPN naproti tomu vzniká v důsledku kouření tabákových výrobků.
Obě onemocnění se však často mohou vyskytovat společně, podle statistik přibližně 40 % pacientů s CHOPN trpí i astmatem.
8. Má při CHOPN smysl podstoupit některé z nepovinných očkování?
Jelikož průběh CHOPN zhoršují infekce dýchacích cest a pacienti s touto diagnózou jsou k těmto infekcím náchylnější, nepovinné očkování má při CHOPN smysl. Základem by pro nemocné s CHOPN mělo být očkování proti chřipce a pneumokokovým infekcím. Neméně důležité je také očkování proti nemoci covid-19.
9. Je s CHOPN nutné dodržovat nějakou dietu?
Obdobně jako v případě jiných nemocí je i při CHOPN doporučováno zdravé a pestré stravování. Lidé s CHOPN by tak měli konzumovat lehkou a vyváženou stravu v několika denních porcích, nepřejídat se a dbát na pravidelný pitný režim.
10. Měl bych při CHOPN pravidelně cvičit?
Pravidelná pohybová aktivita podle doporučení lékařů zlepšuje funkci plic, ale také fyzickou kapacitu celého organismu. Nedílnou součástí léčby je i zmíněná rehabilitace v podobě dechových cvičení a dalších procedur.
Doufáme, že jsme zodpověděli vše základní, co vám v souvislosti s vaší novou diagnózou leželo na srdci. S dalšími otázkami a pro individuální upřesnění těch zodpovězených se neváhejte obrátit na svého ošetřujícího lékaře, protože jen informovaný pacient se může plnohodnotně podílet na rozhodnutích souvisejících s léčbou své nemoci.
Zdroje:
https://www.clinicbarcelona.org/en/assistance/diseases/chronic-obstructive-pulmonary-disease-copd/frequently-asked-questions
https://www.templehealth.org/services/conditions/chronic-obstructive-pulmonary-disease-COPD/faq
https://www.nationaljewish.org/conditions/copd-chronic-obstructive-pulmonary-disease/overview/faq