CHOPN jako zákeřná hrozba pro dlouhodobé kuřáky
Možná jste se již u lékaře nebo v nemocnici setkali se zkratkou CHOPN. Víte ale, co přesně tahle pětice písmenek znamená?
Pod záhadnou zkratkou se skrývá onemocnění zvané chronická obstrukční plicní nemoc. Jde o dlouhodobé zánětlivé onemocnění, které vede k postupnému zužování průdušek, k poškození plicní tkáně a jejímu zániku. Vlivem těchto změn se také zhoršuje kvalita dýchání, postupně dochází ke sníženému okysličování krve, což má pro naše tělo řadu nepříznivých důsledků.
#IMG#Pod diagnózou CHOPN se skrývají dvě onemocnění:
- chronická obstrukční bronchitida – dlouhodobý zánět průdušek, častý zejména u kuřáků,
- plicní emfyzém – rozedma plic, při které se snižuje počet plicních sklípků a s nimi i plocha, na které se může krev přicházející do plic okysličovat kyslíkem obsaženým ve vzduchu, který vdechujeme.
Zabijácké cigarety
U naprosté většiny pacientů s CHOPN můžeme nalézt souvislost s kouřením. Udává se, že v 90 procentech je nemoc způsobena vdechovaným tabákovým kouřem. Vliv na rozvoj onemocnění má ale také znečištěné životní prostředí, prach, výfukové plyny, kouř a další škodliviny v ovzduší.
Ke vzniku onemocnění přispějí svou troškou do mlýna také opakované infekce horních cest dýchacích.
Nepřehlížejte varovné známky…
CHOPN je onemocnění, které vzniká řadu let a postupně se rozvíjí. Na plíživý vznik chronické obstrukční plicní nemoci mohou upozornit následující příznaky:
- dlouhodobý kašel,
- vykašlávání hlenu,
- zadýchávání se, především při zátěži.
… a hlavně nekuřte
Pokud jste dlouhodobý kuřák (nebo bývalý kuřák), je pro vás riziko CHOPN výrazně zvýšené. Pokud se u vás vyskytly výše uvedené příznaky, navštivte lékaře, který vás vyšetří a zjistí, zda je riziko CHOPN ve vašem případě opravdu reálné. Jedním z předpokladů úspěšné léčby je ale co nejdříve přestat kouřit. I s tímto problémem vám lékař poradí nebo vám doporučí, na koho se můžete obrátit.
(hak)
Zdroj: Pavel Klener a kolektiv: Vnitřní lékařství (Galén, 2006)