Chrání nás očkování spolehlivě?
Absolvovat očkování proti klíšťové encefalitidě je poměrně nákladné, pokud však vezmeme do úvahy, jak dlouhá a náročná je léčba infekčního onemocnění a také jeho možné trvalé následky, pravděpodobně uznáme, že se prevence vyplatí.
V tom případě však vyvstává otázka: Je ochrana očkováním stoprocentně spolehlivá?
Účinnost očkování v otázkách a odpovědích
Aby bylo možné dát nějakou vakcínu do běžného prodeje, musí nejprve projít dlouhým testováním, takže její účinnost i vlastnosti jsou podrobně známy a ověřeny. Tímto testováním prošly i vakcíny proti klíšťové encefalitidě (KE) a výsledky tohoto testování můžeme shrnout do odpovědí na často kladené otázky:
- Jaká je účinnost očkování? – Hladina protilátek dostatečná k ochraně před onemocněním se po absolvování očkování objeví u téměř 100 % očkovaných osob. To, že toto číslo nedosahuje rovných 100 %, je ve světě očkování běžné. Je totiž třeba brát v úvahu i lidi s poruchami imunity, u kterých se protilátky tvoří málo po jakémkoli očkování. Ve srovnání s jinými vakcínami je účinnost vakcíny proti KE vysoká a zdravý člověk se nemusí obávat, že jeho očkování nebude naprosto spolehlivé.
- Je „zrychlené“ očkování méně účinné? – Očkování standardním i zrychleným očkovacím schématem jsou stejně účinná, nemusíme se tedy obávat, že zrychlené očkovací schéma, podstupované především v letních měsících, znamená nižší stupeň ochrany.
- Co se stane, když nedodržím očkovací schéma? – Podle dostupných údajů je očkování účinné dokonce i u velké většiny lidí, kteří nedodrželi správné očkovací schéma a mezi první a druhou nebo druhou a třetí dávkou nechali uběhnout dlouhý čas. Samozřejmě to však neznamená, že si dobu očkování můžeme zvolit libovolně – stanovená schémata byla určena jako nejlepší možná.
- Může očkování selhat? – Stává se to jen velmi vzácně, ale může se to stát. Tyto případy se týkají především starších osob a někdy také lidí, kteří nedodrželi správné očkovací schéma.
(vek)
Zdroj: Materiály Světové zdravotnické organizace (WHO)