Chraňte si ruce před mrazem
Ochranu potřebují v zimě všechny části těla. Ty citlivé, jako jsou obličej, rty nebo ruce, pak dvojnásob.
Ohrožené tváře
Atopický ekzém vzniká nejčastěji u dětí do šesti let věku. Jeho průběh lze rozdělit na tři stadia: kojenecké, dětské a dospělé. Pro jednotlivá období je typická nejčastější lokalizace projevů. U kojenců je to na tvářích, čele, na hlavě, ale ekzém se může šířit na celé tělo, ruce a nohy. U dětí projevy z obličeje a hlavy mizí a typická lokalizace je v loketních a podkoleních jamkách, na zápěstích a na rukách. Dospělá forma má většinou stejnou lokalizaci jako dětská.
Atopický ekzém ruku v ruce s alergií
Ekzém vzniká u pacientů s dědičnou vlohou, kteří mají většinou i nějakou formu alergie. Kůže ekzematika má odlišnou strukturu než kůže zdravého člověka, je zranitelnější a více propustná, je porušena její bariérová funkce. Při akutním zhoršení se rozvíjí i zánět, který se projevuje zarudnutím a svěděním. Zhoršení vyvolávají nejen alergeny, ale také všechny dráždivé podněty. Z chemických to jsou saponáty, prací prostředky, opakované mytí rukou, nadměrné pocení, z mechanických například kontakt s vlnou.
Mráz patří také k dráždivým podnětům, zejména v kombinaci s vlhkostí. V zimě jsou ruce těmto podnětům vystaveny často. Lidé, kteří trpí ekzémem právě na rukách, o ně musí dostatečně pečovat.
Péče o ruce s atopickým ekzémem:
- Používejte tuhé mýdlo namísto tekutého.
- Ruce co nejčastěji promašťujte nedráždivým krémem.
- Na noc si ruce namažte větší vrstvou krému a použijte bavlněné rukavice.
- Venku noste rukavice – přímo na kůži prodyšné bavlněné a přes ně teplejší prodyšné, ale nepromokavé.
Pokud je ekzematická kůže popraskaná nebo poškrábaná, je náchylnější k infekci. Tu lze zvládnout mastmi s antibiotiky, které se většinou kombinují s kortikoidy.
(van)