Chraňte ledviny, pomůžete svému srdci
Toto bylo heslo letošního, již šestého ročníku Světového dne ledvin. Ten vyhlašují každý druhý čtvrtek v měsíci březnu (letos 10. 3. 2011) Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (International Federation of Kidney Foundations) a Mezinárodní nefrologická společnost.
Cílem akce bylo upozornit širokou veřejnost na spojitost mezi chronickým onemocněním ledvin a onemocněním srdce a cév, především infarktu myokardu a cévní mozkové příhody.
Nemocné ledviny zvyšují riziko infarktu
Některé faktory zvyšující riziko srdečních onemocnění jsou dobře známy – například obezita, cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Chronickému postižení ledvin zatím nebyl přikládán velký význam. Nyní se však ukazuje, že lidé se špatně fungujícími ledvinami umírají nejčastěji právě na srdeční choroby, které se sníženou funkcí ledvin bezprostředně souvisejí.
Poškození lze najít u každého 10. člověka
Poškození ledvin se u pacientů často projeví až ve velmi pozdní fázi, kdy jsou ledviny již téměř nefunkční a selhávají. V této době bývají jedinými možnostmi léčby dialýza nebo transplantace ledviny. K takto vážnému stavu dochází pouze u 1 z 1 000 obyvatel České republiky, ale určitou míru poškození ledvin je možné objevit u každého 10. obyvatele. Poškození ledvin totiž nebolí a dlouho nezpůsobuje člověku žádné obtíže. Pokud se ale nevyšetří jejich funkce, lidé nevědí, že v jejich těle je něco špatně a že jejich riziko úmrtí na infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu je zvýšené.
Nechte se otestovat
Základní vyšetření ledvin není vůbec složité. K základnímu posouzení funkce tohoto párového orgánu stačí:
- měřit krevní tlak,
- v krvi stanovit sérový kreatinin,
- provést průkaz bílkoviny v moči.
Tato vyšetření jsou nenáročná a nenákladná, proto si o ně požádejte svého lékaře. Můžete včas objevit počínající poškození ledvin a tím výrazně snížit riziko onemocnění srdce a cév, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR.
(vesa)