Chodník představuje nebezpečí shora i zdola
Každoročně se v zimních měsících zvyšuje počet zraněných lidí. Úrazem nejsou ohroženi jenom senioři a dámy v nevhodné obuvi, zranění se nevyhýbá ani mladým sportovcům v pevných pohorkách.
Od modřiny na jednotku intenzivní péče.
Průměrně lékaři chirurgických a traumatologických oddělení ošetřují v nepříznivém zimním počasí o 20–25 % úrazů více. Většinou se jedná o úrazy hlavy, horních a dolních končetin. Poranění může být banální modřina, naraženina, zhmoždění. Často jsou to ale zlomeniny, hlavně zápěstí, kotníků i krčku kosti stehenní. Bohužel nejsou výjimkou ani velmi vážné úrazy – tržné rány od rampouchů, úrazy hlavy s bezvědomím až k případům nejtragičtějším.
Pozor, (nejen) kam šlapeme!
Procházka po obyčejném chodníku se někdy může stát doslova dobrodružstvím. Nástrah číhá hned několik. Někdy se chodník tváří bezpečně, zatímco je pokrytý ledem. Jindy je zase pokryt hlubokým sněhem. Ve snaze cestářů usnadnit nám chůzi vznikají při odklízení hromady sněhu, které skoro znemožní uniknout ze spárů chodníku. Velmi vážným nebezpečím je led a sníh padající ze střechy. V jiném případě se můžeme zranit například při odklízení sněhu ze střechy a podobně.
V zimě má přednost zimní obuv před podpatky
Abychom snížili riziko zlomení nohy už před vchodem do domu, je vhodné přizpůsobit obuv terénu. Jako nejvhodnější se jeví pevná kotníková obuv s hrubým vzorkem podrážky, která působí protiskluzově.
Choďte těsně u zástavby
Chození těsně podél zdí domů má nejednu výhodu. Jednak můžeme zeď domu, okolo kterého právě procházíme, použít jako oporu a v místech s ledovou pokrývkou se přidržovat. Za druhé těsně u zdi nehrozí pád ledu ze střechy.
Sledujte chodník a "soustřeďte" se na chůzi
Zimní počasí není ideální na živé rozhovory při chůzi po chodníku. Je bezpečnější sledovat povrch a snažit se došlapovat na suché plochy chodníku nebo lépe na zasněžené než na zledovatělé. V nouzi nejvyšší si zkuste vyhlédnout schůdné místo po okraji málo frekventované silnice. Důležité je sledovat střechy domů a v případě rampouchů nebo sněhu dům raději velkým obloukem obejít, abychom předešli pádu na hlavu.
Ideální řešení – vytápění chodníků, schodů a okapů
O chodníky se dá starat nejen posypy a pravidelným odhrnováním sněhu. Nejdokonalejším řešením by bylo vytápění chodníků, schodů a okapů. Vytápění okapů není novinkou, ale všechna tato opatření jsou velmi nákladná, a proto téměř vyhrazená pro země s bohatými teplými přírodními vodami. Běžně se tak po suchém chodníku projdeme třeba na Islandu.
(syna)
Zdroj: www.ceskenoviny.cz