Dědičné formy rakoviny: víte, kdy se vás můžou týkat?
Rakovina je bohužel časté onemocnění, a ve většině rodin tak najdeme alespoň jednoho člověka s nádorem. Opravdu dědičných je však jenom 5–10 % nádorových onemocnění. Kdy bychom tedy měli možnost výskytu dědičné formy rakoviny v naší rodině zvážit?
Je rakovina dědičná?
Tato otázka je často jednou z prvních, které si lidé kladou potom, co je u někoho z jejich blízkých diagnostikován nádor. Vzhledem k četnosti onkologických onemocnění je tato možnost většinou nepravděpodobná. Za zvýšeným výskytem nádorů v konkrétní rodině tak stojí především společné nepříznivé návyky, např. kouření nebo vystavení stejným rizikovým faktorům.
Když začnou mutovat geny
Existují ale také nádory, které opravdu dědičné jsou. V tomto případě mluvíme o tzv. familiárních nádorových syndromech. Jejich podstatou je poškození genu, tedy mutace, která se v rodině přenáší z rodičů na děti. Podstatou rakoviny je totiž nekontrolované dělení buněk. To je umožněno poškozením genů, jejichž úkolem je dělení buněk kontrolovat.
K mutaci genů může dojít během života – pak mluvíme o získané mutaci. Tento typ mutací je nejčastější. Méně časté jsou mutace vrozené, kdy od jednoho z rodičů zdědíme již poškozený gen. Riziko vzniku rakoviny je pak vyšší než u lidí, kteří od obou rodičů zdědili nepoškozenou formu genu.
7 varovných signálů
Existuje několik varovných signálu, které na možnost dědičné formy rakoviny v rodině můžou upozornit:
- výskyt stejného typu nádoru u vícero členů rodiny (zvlášť pokud se jedná o vzácný nádor),
- rakovina se u členů rodiny vyskytuje v mladším věku, než je pro daný nádor běžné,
- u jednotlivých členů rodiny se vyskytuje několik různých nádorů (např. nádor prsu a současně nádor vaječníků),
- v případě párových orgánů (oči, ledviny, prsa) se nádor vyskytuje v obou orgánech,
- u více než jednoho člena rodiny byl zjištěn nádor v dětském věku (např. sestra i bratr mají sarkom),
- daný nádor se vyskytuje i u pohlaví, pro který není typický (nádor prsu u muže),
- rakovina se vyskytuje u několika generací po sobě (dědeček, otec, syn).
Jak postupovat při podezření
Pokud máte podezření na dědičnou formu rakoviny, je vhodné udělat si seznam příbuzných, u kterých se rakovina vyskytla. Konkrétní nádor u jednotlivých příbuzných pak můžete zhodnotit pomocí sedmi uvedených kritérií. Pokud podezření přetrvává, je možná konzultace v genetické poradně.
Genetické vyšetření z krve může potvrdit nebo vyvrátit podezření na běžné dědičné formy rakoviny. Ne každý si však přeje tuto informaci znát, a proto je před samotným vyšetřením nutný rozhovor s genetickým poradcem. Rozhodnutí podstoupit genetické vyšetření je vždy na pacientovi a je také jeho právem takovéto vyšetření po rozhovoru s poradcem odmítnout.
(alz)
Zdroj:
https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/genetics/family-cancer-syndromes.html