Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky
Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!
Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!
Dlouhá historie
Lokální aplikace dehtu při léčbě kožních obtíží je známa více než 2 000 let. Existují jeho tři formy (uhelný, břidlicový a dřevný), z nichž konkrétně uhelný je pro medicínu zásadní. Použití dehtu při onemocnění pokožky popsal již v roce 1681 německý lékař Becher s Angličanem Serlem. Na začátku 20. století byl pak dehet zpopularizován, když byla popsána efektivita kombinace dehtu a UV záření právě u léčby lupénky.
Neví se přesně jak, ale pomáhá
Mechanismus účinku černouhelného dehtu nebyl dosud plně objasněn, avšak existuje několik teorií:
- Potlačuje tvorbu genetického materiálu, a tím snižuje zvýšenou proliferaci pokožky (růst kožních buněk je právě u lupénky nadměrně aktivován).
- Dehet je účinný proti bakteriím, houbám a parazitům.
- Zmírňuje svědění a zánět.
- Zvyšuje citlivosti kůže na UV záření a viditelné světlo.
Vhodný pro mnoho nemocných
Dehet je možné používat ve formě mastí, roztoků, gelů či šamponů. Je nejlepší pro nemocné s mírnou či střední formou lupénky, obzvláště je-li jejich onemocnění lokalizované. Nejvíce z této terapie profitují pacienti s plakovou formou psoriázy, což je zároveň forma nejčastější. Pro nemocné s těžšími projevy jsou vhodnější léky systémové.
Jak na to
Asi nejzásadnější nevýhodou této terapie je zápach, proto lékaři radí aplikovat dehet na noc. Důležitých zásad, které je nutno respektovat, aby to správně fungovalo, je několik:
- Zásadní je dodržovat pravidelné dávkování léčby.
- Na ochlupené části těla aplikujte dehet tahem ve směru růstu chloupků.
- Než se obléknete, nechte látku zaschnout, abyste zmírnili případné zabarvení oblečení.
- I dehet mívá některé nežádoucí účinky – může způsobovat suchost kůže (zmírníte hydratačními léky), akné, alergickou reakci kůže či pigmentace. V takovém případě se poraďte s lékařem.
- Kdysi existovaly obavy, že by dehet mohl způsobovat rakovinu kůže, nicméně toto tvrzení bylo v několika rozsáhlých studiích vyvráceno. Z tohoto hlediska je tato terapie považována za bezpečnou.
- Zlepšení stavu kůže může nastoupit poměrně rychle, ale maximální efekt může přijít i za několik měsíců. Proto s "páchnoucí" terapií pokračujte dle lékařského doporučení, můžete tak dosáhnout opravdu dobrých výsledků.
(boba)
Zdroje:
www.medscape.org
psoriasis.about.com
www.mojepsoriaza.cz