Jak vyzrát na nepružné cévy
Už jste slyšeli o cévním věku? Je jedním z ukazatelů zdraví cév a souvisí s tuhostí cévní stěny. Prozradíme, jak takovou tuhost zmírnit a zlepšit tak kondici celého organismu.
Tuhost cévní stěny umí napovědět zdraví cév. Může pomáhat určovat u jedince riziko rozvoje onemocnění srdce a cév. Jak léta postupují, stěna cév ztrácí svoji pružnost a začíná tuhnout – tím se zvyšuje systolický tlak a srdce je více zatěžováno. Dalšími faktory, které se na cévní tuhosti podílejí, jsou kromě věku i vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Pokles cévní tuhosti tedy souvisí s nižší mírou kardiovaskulárního rizika. Existují různé možnosti, jak cévy chránit – od péče o životní styl po léčbu léky.
Dbejte na správný jídelníček
Pokud byste chtěli zlepšit cévní tuhost stravou, zapamatujte si tyto rady:
- Snižte příjem soli. Velké množství soli urychluje změny v cévní stěně a zvyšuje její tuhost. Naopak diety se sníženým obsahem soli i u starších osob zvyšují cévní poddajnost.
- Konzumujte rybí olej. Tato látka zpomaluje proces kornatění tepen (aterosklerózu) a růst aterosklerotických plátů.
- Jezte více česneku. Některé studie odhalují, že dlouhodobý příjem česneku může snižovat tuhost cév.
- Nezavrhujte doplňky stravy. Některé tyto produkty mají u pacientů s vysokými hladinami tuků v krvi vliv na poddajnost cév. Pravděpodobně proto, že snižují hladinu triacylglyceridů a LDL-cholesterolu. Patří mezi ně např. izoflavony jetele nebo nesteroidní rostlinné látky v sójových bobech.
- Alkohol pijte s mírou. Mírná spotřeba alkoholu může pomáhat ve snížení cévní tuhosti.
Pár kilo dolů pomáhá
Nemalá část obyvatelstva netrpí jen nekomplikovanou obezitou. Často je nadváha součástí tzv. metabolického syndromu. Ten dále zahrnuje vyšší hladinu cholesterolu a triacylglyceridů, větší množství krevního cukru a vysoký krevní tlak. Pokud se u pacientů s metabolickým syndromem podaří snížit jejich tělesnou hmotnost, dochází obvykle k významnému zlepšení stavu.
Pravidelně cvičte
Zvýšením tělesné aktivity se zlepšuje pružnost cév. U trénovaných osob dochází k tuhnutí cévní stěny pomaleji. Pokud již člověk vyšší tuhostí cévní stěny trpí, pravidelná aerobní aktivita – například chůze či běh 40 minut denně – zlepšuje pružnost stěny cév. Navíc se zdá, že mechanismy, které způsobují tyto změny, přetrvávají i po tréninku. Proto je vhodné alespoň mírné cvičení provozované minimálně 30 minut každý den.
(cean)
Zdroj:
http://www.meditorial.cz/dokumenty/brozura_poradna_A4_low.pdf