Hlavní zásady cestování s krvácivou poruchou
Pokud trpíte poruchou krvácení, je důležité být na situace během cestování připraveni, zejména v případě cestování mimo ČR.
- V prvé řadě informujte o cestě svého lékaře, který by měl zhodnotit váš zdravotní stav a poučit vás o případných rizicích, která jsou spojena se zeměmi, jež plánujete navštívit.
- Dále je nezbytné zjistit kontakt na hemofilické centrum v plánované destinaci. Najít ho můžete přes Světovou federaci pro hemofilii, která sdružuje organizace a pracoviště pomáhající lidem s krvácivou chorobou po celém světě. Případně se pokuste dané centrum kontaktovat a zjistit, na koho se v případě nouze můžete obrátit a jaké léky vám na místě podají, případně jaké si vzít raději s sebou.
Co si vzít na palubu letadla?
Pokud cestujete letadlem, je třeba mít připravenou lékárničku se vším, co je třeba k zastavení krvácivého stavu. Určitě si u vybrané letecké společnosti zjistěte, jaké jsou limity a podmínky pro příruční zavazadla v případě převozu léčebných pomůcek a léků. Případně si nechte od svého lékaře vystavit potvrzení, které bude deklarovat možnost transportu lékových forem v tekutém stavu v příručním zavazadle.
Veškerý ošetřovací materiál a zdravotnické prostředky by měly být jasně označeny identifikačním štítkem obsahujícím vaše jméno, kontaktní údaje, případně předpisem od lékaře. Nenechávejte v zavazadle léky, které by neměly být vystaveny rentgenovým paprskům. Noste vždy s sebou kartičku pojištěnce a lékařskou zprávu týkající se vaší diagnózy včetně popisu léků, které užíváte a na které máte alergii.
Koncentráty s obsahem von Willebrandova faktoru či faktoru VIII nenechávejte nikdy v zavazadle k odbavení. Změny teploty v zavazadlovém prostoru letadla by mohly ovlivnit účinnost faktoru a během transportu by mohlo dojít k poškození lékového obalu či ztrátě zavazadla. Současně je při cestování letadlem dobré přijet na letiště dříve kvůli případnému zdržení z důvodu proclení ošetřovacích prostředků přes letištní kontrolu.
Čemu se během cestování raději vyhnout?
Pozor byste si měli dát na nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti, jako je aspirin nebo ibuprofen. Mohou totiž zvýšit riziko krvácení a rozvoje jeho komplikací. Určitě se před jejich užíváním poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Pro úlevu od bolesti můžete užívat jejich alternativu, která nenarušuje funkci krevních destiček. Při zvýšené křehkosti nejmenších kapilár zvyšte příjem rutinu v kombinaci s vitaminem C, který napomáhá zesílit cévní stěny.
V případě, že vás trápí časté krvácení z nosu, je namístě dodržovat určitá preventivní opatření: Vyvarujte se umývání obličeje horkou vodou, které způsobuje roztahování cév. Vybírejte si spíše destinace s vlhkým klimatem. Pokud cestujete do míst se suchým klimatem, využijte spreje zvlhčující dutinu nosní (vincentku, mořskou vodu), různé masti na noc či inhalaci slané vody. Snažte se také nesmrkat příliš silně, ať zbytečně nenarušíte či neporaníte drobné cévy v nosní přepážce.
Lékaře v zahraničí vyhledejte v případě opakovaných či dlouhotrvajících krvácení z nosu nebo tehdy, objeví-li se u vás další krvácivé projevy.
(par)
Zdroje:
https://www.bleedingdisorders.com/living-well/travel
https://www.hemophilia.com/living_with_von_willebrand.pdf
https://www.spektrumzdravi.cz/academy/academy-krvaceni-z-nosu-neboli-epistaxe