Von Willebrandova choroba není spojena s větším rizikem nákazy a závažnosti covidu-19
Podle dostupných údajů se nezdá, že by krvácivé poruchy, mezi něž patří i von Willebrandova choroba, zvyšovaly náchylnost k virovým onemocněním, včetně infekce virem SARS-CoV-2. V souvislosti s rizikem nákazy tedy platí pro lidi s von Willebrandovou chorobou stejná pravidla prevence jako pro ostatní členy veřejnosti.
Riziko nákazy se samozřejmě zvyšuje, pokud jsou u nich přítomna jiná závažná onemocnění, zejména nemoci srdce a cév, cukrovka, obezita nebo astma.
Nezdá se ani, že by lidé s krvácivými poruchami měli v případě nákazy covidem-19 větší riziko závažnějšího průběh infekce, jejích komplikací, hospitalizace či úmrtí na tuto nemoc. Dle vyjádření lékařů jsou klinické projevy a dopady nemoci covid-19 u pacientů s krvácivou poruchou srovnatelné s většinou populace.
Dostupné údaje nenasvědčují tomu, že by virus SARS-CoV-2 sám o sobě způsoboval větší riziko krvácivých epizod. Podle některých zdrojů představuje určité riziko úporný kašel, který může být součástí rozvinuté nemoci covid-19. Existují hypotézy, že při výrazném kašli může v důsledku změny tlakových poměrů v organismu docházet k větší náchylnosti k vnitřním krvácivým komplikacím. Podle vyjádření odborníků se však tyto obavy ze zvýšeného rizika krvácení v oblasti dolních či horních dýchacích cest či z mozkového krvácení v důsledku silného kašle v praxi nepotvrdily.
Lidé s krvácivými poruchami se nemusejí v případě nemoci covid-19 řídit žádnými speciálními doporučeními. I v tomto případě však platí, že je vhodné využít všech možností, jak se těžkému průběhu onemocnění vyhnout. Včetně očkování.
Odborníci radí: Nechte se očkovat
Krvácivé poruchy nejsou dle odborné veřejnosti důvodem k odmítnutí očkování. Všechny dosud dostupné vakcíny proti nemoci covid-19 se aplikují do svalu (zpravidla do svalstva na rameni). Vědci se sice snaží o vyvinutí vakcín, které by bylo možné podat v podobě nosního spreje či pilulky, avšak tyto vakcíny nemají dosud ukončené potřebné studie, a nemohou proto být uvedeny na trh.
Lidem s diagnózou von Willebrandovy choroby se obecně doporučuje, aby případná opatření související s podáním vakcíny konzultovali se svým hematologem. Postup pro očkování se poté odvíjí od závažnosti nemoci. Pokud trpíte krvácivou poruchou, je vhodné působit tlak na místo aplikace po dobu asi 10 minut.
Jaká další očkování jsou vhodná pro lidi s von Willebrandovou chorobou?
Podle odborných doporučení by všichni lidé s diagnózou von Willebrandovy choroby měli být očkováni proti žloutence typu A a B.
Očkování proti žloutence typu A je v ČR dobrovolné a je nutné o něj požádat. Není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Očkování proti žloutence typu B je v ČR od roku 2001 součástí povinného očkovacího kalendáře a je zahrnuto v tzv. hexavakcíně. Lidé, kteří byli očkováni hexavakcínou před rokem 2001, se mohou proti žloutence typu B nechat naočkovat buď samostatnou vakcínou, nebo kombinovanou vakcínou, která současně pokryje i žloutenku typu A. Očkování proti žloutence typu B je rovněž na žádost a není hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Většina pojišťoven však na vakcíny proti žloutence přispívá v rámci svých preventivních programů.
(tich)
Zdroje:
https://hemaware.org/mind-body/managing-bleeding-disorder-during-pandemic-answers-6-common-questions-about-covid-19
https://www.hemophilia.com/living_with_von_willebrand.pdf
https://www.hemophilia.org/news/covid-19-vaccines-and-bleeding-disorders-frequently-asked-questions-faqs
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vakcina-v-podobe-spreje-do-nosu-je-vyhodnejsi-nez-injekce-rika-prymula-156072
https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/Hemofilie/riziko-nakazy--okovani-i-dostupnost-lek---nejen-to-e-i-hemofilic.html