Máme pro vás miminko…
Podobnou větu jednoho dne slyšel nejeden pár žádající o adopci dítěte. I přesto, že je potomek vytoužený, mnoho rodičů připouští svoji nepřipravenost na vše, co akt adopce a s tím související životní změny obnáší.
Zeptejte se sami sebe, zda jste na adopci opravdu připraveni.
Emocionální zátěž představuje hlavně překonání pocitu toho, že dítě není vaše vlastní. Pokud už nějaké děti máte, možná se přistihnete, že například dovolíte adoptivnímu dítěti víc než vlastním. A to i tehdy, budete-li se snažit se takovýmto situacím vyhnout. Abyste se toho vyvarovali a zároveň přijali dítě opravdu za své vlastní, můžete svoje obavy a pocity konzultovat s psychologem, který se věnuje otázkám a problémům spjatým s adopcí. Starší děti je rovněž vhodné na příchod nového člena rodiny připravit.
Adopce není ztráta, ale výhra.
Řada párů zvažuje adopci až po vyčerpávající cestě za tím, stát se biologickými rodiči. Určitě se mezi nimi najdou tací, kteří adopci budou vidět jako neúspěch a bude jim připomínat jejich vlastní ztrátu. V takovémto případě je vhodné nejdříve úplně projít obdobím, kdy ústředním tématem života se stává otěhotnění. Až potom, kdy přemýšlíte spíše o tom, jak se stát rodiči, bude snazší přijmout všechna fakta, která přináší adopce.
Slevte z modré barvy očí a světlých vlásků.
Hodně rodičů si utvoří určitý obrázek dítěte ještě před tím, než proces adopce vůbec začne. Doufají, že jejich vysněné dítě bude mít určitou barvu očí, vlasů, mají jasno ohledně pohlaví a věku. Bohužel, není mnohdy možné tato přání splnit. Jen zlomek rodičů například adoptuje opravdu malé miminko. A mnozí musí slevit i z jiných požadavků. To však neznamená, že se nemohou stát rodiči krásného dítěte, kterému připraví úžasné dětství.
(skl)
Zdroj: www.cbsnews.com