Když bylo Haně 55 let, objevily se u ní první známky inkontinence. Samovolné úniky moči nebyly časté a většinou se jednalo jen o pár kapek, takže jim moc nepřikládala pozornost. Postupně se však potíže začaly zhoršovat, a proto se rozhodla sáhnout po vložkách. V televizi sice často vídala reklamy na různé inkontinenční pomůcky a párkrát se snažila si o nich vyhledat více informací na internetu. V množství nabízených produktů se však ztrácela, a proto nakonec stejně sáhla po menstruačních vložkách, které měla vyzkoušené z minulosti. Po určité době přestala Haně kapacita vložek stačit, musela je vyměňovat velmi často a to se odrazilo i na útratě. Téměř pravidelně se stávalo, že došlo k protečení vložky a to ji naučilo nosit u sebe několik kusů náhradního oblečení a deodorant, kterým se snažila překrýt nepříjemný zápach. Po několika letech útrap a stresu se rozhodla svěřit dceři – lékařce. Ta jí pomohla s výběrem kvalitních inkontinenčních pomůcek a kosmetiky a také zařídila vyšetření u specialisty, díky kterému se zjistila příčina obtíží. V té chvíli se Hanin život začal vracet do starých kolejí.
Překonejte stud, pomoc je relativně jednoduchá
Hana je typickým příkladem inkontinentního pacienta. Kvůli studu či chybné domněnce, že úniky moči k vyššímu věku patří, nevyhledala lékaře, ačkoliv měla jednoho přímo v rodině. Inkontinentní pacienti se často zbytečně trápí, vzdávají se oblíbených aktivit, opouštějí svá zaměstnání a přátele. Dostávají se do konfliktů s partnery. Neustále je sužují pocity nejistoty a nečistoty, trpí na různé kožní potíže, ať už jde o vyrážky, či infekci. Jakmile se objeví úniky moči, je důležité obrátit se na lékaře. Ten provede potřebná vyšetření, zjistí jejich příčinu, naplánuje způsob léčby a poradí a předepíše vhodné inkontinenční pomůcky podle konkrétních potřeb každého pacienta.
Vždy sáhněte po kvalitní kosmetice a inkontinenčních pomůckách
Kromě obav z protečení pomůcek trápí pacienty také strach z nežádoucího zápachu moči. Jedná se o značně stresující situace, které významně narušují psychiku nemocného. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství kvalitních inkontinenčních produktů, které dokážou moč spolehlivě odvést od pokožky, a navíc pohlcují nepříjemný zápach. Pomůcky je nezbytné vybírat s ohledem na stupeň inkontinence, u inkontinenčních kalhotek se zaměřit na obvod boků pacienta. Zásadní je také plenku před použitím aktivovat.
Nelze opomíjet ani kosmetické přípravky. Pacienti ve snaze eliminovat zápach často zvyšují hygienu, ve většině případů však sáhnou po nevhodných přípravcích nebo používají nadměrné množství vody. Následně dochází k podráždění či vysušování pokožky, která je tak náchylnější k rozvoji alergických či zánětlivých reakcí. Pro inkontinentní pacienty je určena speciální kosmetika, která pokožku vyčistí a zároveň vytvoří film, který ji chrání před agresivní močí.
Inkontinence patří mezi nejčastější obtíže, se kterými se lékaři ve svých ambulancích setkávají, i přesto však drtivá většina pacientů tyto problémy tají. Aby se dotyčný mohl vrátit ke svému původnímu životu, je důležité, aby zahodil stud a svěřil se lékaři co nejdříve.
(mraf)
www.seni.cz