Početí dítěte je s lupénkou třeba plánovat
Zatím nebyl prokázán žádný negativní vliv lupénky na otěhotnění a průběh těhotenství. Naopak – vypadá to, že vám s těhotenstvím spojená hormonální bouře může i pomoci. Až polovina těhotných s lupénkou uvedla, že se jim nemoc během těhotenství zlepšila, což je pravděpodobně způsobeno vyšší hladinou hormonu progesteronu.
Jediné riziko přinášejí přípravky, které se používají k léčbě lupénky. Některé z nich totiž mohou poškodit plod nebo způsobit až potrat. Mezi tato riziková léčiva patří například methotrexát nebo retinoidy. Proto pokud užíváte systémovou léčbu, je třeba si těhotenství naplánovat a domluvit si postup léčby se svým ošetřujícím lékařem. Cílem je dostat lupénku pod kontrolu, ideálně do fáze remise (ústupu známek onemocnění).
Jakmile se projevy lupénky uklidní a lékař vám odsouhlasí vysazení systémových léků či přechod na lokální léčbu, otěhotnění už nic nebrání. Maximálně bude potřeba počkat nějaký čas, než se léky zcela odbourají z vašeho organismu. Lupénka nijak nesnižuje schopnost početí a podle dostupných výzkumů ani nezpůsobuje neplodnost. Je třeba se mít na pozoru pouze v případě, že se s lupénkou léčí partner – některá léčiva proti ní totiž mohou ovlivňovat i kvalitu spermií. K vyřešení této situace však většinou postačí úprava léčby před snahou o otěhotnění.
Během tohoto období a těhotenství samotného nezapomeňte na dodržování zdravého životního stylu. Vynechejte alkohol a zanechte kouření, jezte zdravě a do svého týdenního plánu zařaďte i vhodné cvičení. Snažit byste se měla i o udržování duševní pohody a snižování stresu. V případě, že se otěhotnění nedaří, neváhejte se obrátit na lékaře.
Lupénka jde léčit i v těhotenství, léčba se však musí vašemu stavu přizpůsobit
Pokud patříte mezi tu méně šťastnou polovinu a lupénka vás bude trápit i v těhotenství, není třeba zoufat. Existuje řada přípravků, které vám s tím pomohou. Zcela bezpečné jsou zvláčňující krémy a masti. Přípravky s ureou, kortikoidy a deriváty vitaminu D by se měly používat jen v malém množství. Naopak lokální léčiva s vitaminem A v těhotenství nejsou vhodné.
Další možností je fototerapie UVB zářením. A v případě, že by se lupénka vymkla kontrole a nebyla zvládnutelná zmíněnou léčbou, je možné užívat cyklosporin, který plodu neublíží.
Především je ale třeba se o všem poradit s lékařem, zvlášť pokud se projevy nemoci zhorší. Lékař vám nabídne tu nejvhodnější léčbu pro těhotné.
Lupénka vede maximálně k nižší porodní váze
Lupénka nijak nebrání úspěšnému donošení a porodu děťátka. Jedinou věcí, o které se výzkumy zmiňují, je to, že u pacientek s těžkou lupénkou je vyšší riziko porodu dítěte s nízkou porodní váhou. Tato zjištění ale nejsou stoprocentně potvrzená.
Možná se obáváte toho, že vaše dítě lupénku zdědí. To není úplně neoprávněná obava. Ačkoliv zatím ještě nemáme jasno v tom, co přesně lupénku způsobuje, dědičnost se na jejím vzniku určitě podílí. Proto pokud má dítě jednoho rodiče s lupénkou, znamená to pro něj o 10 % vyšší riziko onemocnění. A pokud mají lupénku oba rodiče, pak je šance na zdědění až 50 %. Tato procenta jsou ale v závěru málo vypovídající a nedají vám žádnou jistotu. Proto se tím netrapte.
Kojení s lupénkou je možné, dokonce i když postihuje bradavky
Zlepšení lupénky během těhotenství neznamená, že jste se nemoci zcela zbavila. Více než 80 % žen zažije návrat lupénky do čtyř měsíců po porodu. Přispět k tomu může i císařský řez, který je v některých případech spouštěčem obtíží.
Lupénka nebrání ani kojení, a to i v případě, že se vyskytuje na prsou a v okolí bradavek. Jenom je opět třeba tomu přizpůsobit léčbu a vyvarovat se léků, které přecházejí do mateřského mléka, a mohly by se tak dostat do citlivého organismu miminka. S nastavením vhodné léčby vám poradí opět váš ošetřující lékař.
(jala)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/psoriasis/psoriasis-and-pregnancy
https://www.verywellhealth.com/psoriasis-and-family-planning-4775733
https://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-psoriaza/tehotenstvi-je-mozne-i-s-lupenkou-nebojte-se-ho-ani-vy-987
https://www.psoriasis.org/treatment-and-pregnancy/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5683115/#idm140203611154288title