Mám žloutenku typu C a jsem těhotná. Co s tím?
Pokud máte sebemenší podezření, že byste mohla být virem této hepatitidy nakažena, určitě se nechte vyšetřit. Lékaři by měli vědět, že se budoucí maminka potýká s touto nemocí.
Tiché nebezpečí
Hepatitida neboli žloutenka typu C je virové onemocnění jater, které často probíhá v akutní fázi bezpříznakově. Ovšem až v 80 % případů, pokud není léčeno, přechází do chronicity. Postupně pak začínají selhávat játra. Nakazit se člověk může především z krve (např. narkomani), vzácněji při pohlavním styku. Hepatitidu C často dostanou mladí lidé, ale onemocnění jim dlouhá desetiletí nezpůsobuje závažnější problémy. Až v okamžiku, kdy začne žena toužit po dítěti, zkouší tento problém řešit. Jindy se nákaza žloutenkou typu C zjistí až během těhotenství.
Nejčastější otázky
Léčím se, mohu otěhotnět?
Řešit žloutenku typu C ještě před těhotenstvím je rozumné, nemoc se může vyléčit nebo alespoň potlačit a vaše miminko bude ohroženo méně. Ne, během léčby ribavirinem a interferonem byste rozhodně otěhotnět neměla, hrozí poškození dítěte. Těhotenství se nedoporučuje ještě 6 měsíců po ukončení léčby.
Jaké je riziko přenosu hepatitidy C na dítě?
Statistika udává 5% riziko předání této infekce z matky na dítě během těhotenství a porodu. Pokud má gravidní žena v krvi velkou virovou nálož (její krev obsahuje mnoho virových částic), je možnost přenosu vyšší. Jestliže těhotná trpí navíc HIV infekcí, pak je toto riziko několikanásobné. Postižení „céčkem“ ale nezvyšuje nebezpečí vrozených vad u miminka ani porodních komplikací u matky.
Lze dítě chránit před přenosem hepatitidy C?
Neexistují léky, které by ochránily dítě před předáním infekce během těhotenství a porodu. Některé studie ukazují, že pokud žena porodí císařským řezem, riziko přenosu je o něco menší, ale čísla nebyla statisticky významná. Infekce žloutenkou typu C není ani indikací k provedení císařského řezu.
Můžu kojit své dítě?
Ano, hepatitida C není důvodem, proč by miminko nemohlo být kojené. Je ale nutné dávat pozor na drobná poranění na prsních bradavkách – dítěti by se mohla dostat do úst spolu s mateřským mlékem i krev a mohlo by se nakazit například přes drobné poranění v ústech. Jiná je situace, pokud je matka léčená kombinací ribavirinu a interferonu. Ta by kojit neměla, protože léky mohou mít negativní vliv na dítě.
Lze dítě naočkovat proti hepatitidě C?
Bohužel zatím neexistuje očkování proti této nemoci.
(vesa)