Mám osteoporózu. Možná…
K postupnému "řídnutí kostí" dochází přirozeně u každého z nás. Nemusí se tedy týkat, jak se traduje, pouze starších žen. A co tedy konkrétně dělat, když si myslíte, že osteoporózu máte?
Co je to osteoporóza?
Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně vedoucí ke zvýšené křehkosti kostí. Ty se pak snáze lámou. Že to není žádné banální onemocnění, je asi jasné většině z nás. Osteoporóza je o to zákeřnější, že se nemusí projevit hned. A to už může být pořádně rozvinutá. Proto je dobré případné onemocnění objevit včas.
Osteoporóza ubírá na výšce
První cesta pacienta s podezřením na osteoporózu by měla vést k jeho praktickému lékaři, který ho nejdříve podrobně vyšetří. Zeptá se na přítomnost rizikových faktorů v jeho životě a změří ho. Postižení obratlů může i o několik centimetrů snížit tělesnou výšku. Mezi rizikové faktory patří vyšší věk, pohlaví, změny výšky a váhy, zlomeniny v anamnéze (v předchozím průběhu života) a výskyt jiných onemocnění. Lékař se bude také ptát na pacientův životní styl, především příjem vápníku a vitaminu D, jeho tělesnou aktivitu a kouření.
Pokud se u pacienta žádné rizikové faktory nevyskytují, doporučí mu lékař s největší pravděpodobností pouze úpravu stravování se zvýšením příjmem vápníku, přiměřenou tělesnou aktivitu a u kuřáků přestat kouřit. Takový pacient je potom sledován pouze v rámci dvouletých preventivních prohlídek nebo při významném zhoršení klinického stavu.
Pokud je pacient starší 60 let nebo se u něj vyskytuje více rizikových faktorů, odešle ho praktický lékař na další vyšetření, která osteoporózu potvrdí nebo vyvrátí.
Nebojte se vyšetření!
Základem diagnostiky osteoporózy je tzv. kostní denzitometrie, která hodnotí hustotu kostního minerálu (BMD), a je tak schopná vyjádřit stupeň úbytku kostní hmoty daleko dříve než při běžném rentgenovém vyšetření.
Standardně se hodnotí horní oblast kosti stehenní a bederní páteře. Výsledky měření jsou uváděny v gramech kostního minerálu vztažených na jednotku plochy (g/cm2) a jako tzv. T-skóre. S každým snížením BMD o 1 T-skóre se zvyšuje riziko zlomeniny 1,5–3krát. Za normální nález se považují hodnoty vyšší nebo rovné −1 T-skóre. Osteoporóza je dána hodnotami menšími než −2,5 T-skóre. Toto vyšetření je nebolestivé, probíhá téměř stejně jako rentgenové vyšetření.
Laboratorní vyšetření krve
Pro vyloučení jiných příčin řídnutí kostí je vhodné odebrat ještě vzorek krve a provést jeho laboratorní rozbor. Stanovením koncentrace jednotlivých iontů a produktů metabolismu kostních buněk může lékař zjistit, o jak závažné postižení kostí se jedná a jaký má onemocnění vývoj. Navíc toto vyšetření pomůže rozlišit, zda se opravdu jedná o osteoporózu, nebo o jiné onemocnění kostí.RTG neboli rentgen
Rentgenové vyšetření má význam pro posouzení tvaru obratlových těl (například u zlomenin obratlů) a pro diferenciální diagnostiku (odlišení od jiných nemocí kostí). K posouzení úbytku kostní hmoty ale nemá rentgenové vyšetření dostatečnou citlivost, protože je schopné detekovat pouze výrazný úbytek kostní hmoty.Terapie osteoporózy
Pokud se u pacienta osteoporóza potvrdí, bude zahájena její léčba. Ta se skládá jednak z úpravy životosprávy, zvýšeného příjmu vápníku a vitaminu D a jednak z přiměřené tělesné aktivity. Velice důležité u kuřáků je také přestat kouřit.Terapie léky zahrnuje několik skupin léků, které se dělí na ty, jež tlumí odbourávání kostní tkáně, a na léky, které přispívají k tvorbě tkáně nové. O tom, které konkrétně budou použity u toho kterého pacienta, ale rozhoduje lékař na základě posouzení mnoha okolností, například věku, pohlaví a stadia osteoporózy. Důležitou součástí léčby jsou také pravidelné kontroly u lékaře, ať už praktického, nebo specialisty.
(kam)
Zdroj:
www.ulekare.cz
www.svl.cz