Jak vám tluče srdce?
Rychlost tepu, někdy označovaná také jako srdeční puls, udává, kolikrát za minutu lidské srdce uhodí nebo přesněji kolikrát se stáhne a vypudí do oběhu další dávku krve. Rychlost tepu se může u různých lidí značně lišit.
Rychlost tepu, někdy označovaná také jako srdeční puls, udává, kolikrát za minutu lidské srdce uhodí nebo přesněji kolikrát se stáhne a vypudí do oběhu další dávku krve. Rychlost tepu se může u různých lidí značně lišit v závislosti na jejich fyzické kondici, ale srdeční puls se často velmi rychle mění i u stejného člověka.
Jaká je normální rychlost tepu
Pro dospělého člověka může být normální rychlost tepu jakákoli hodnota mezi 60 až 100 za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší. U špičkových atletů se dokonce klidový tep může pohybovat okolo 40 úderů za minutu a například světoznámý cyklista Lance Armstrong měl normální klidový tep 32 úderů za minutu. U kojenců a malých dětí je naproti tomu normální tep vyšší. Srdce zdravého novorozence tluče rychlostí až 160 úderů za minutu a u předškolních dětí je normální klidový tep i 120 úderů za minutu.
Změřte si svůj tep
Dvě nejlepší místa na lidském těle pro měření rychlosti tepu jsou na vnitřní straně zápěstí (kde prochází vřetenní tepna) a dále na krku (v místech, kde můžeme nahmatat krční tepnu). Při měření rychlosti tepu můžete buď počítat údery během celé minuty, nebo si zkrátit počítání jen na 30 sekund a výsledek pak vynásobit dvěma.
Co nám prozradí rychlost tepu
I když dnes lékaři mají k dispozici mnohem sofistikovanější metody vyšetření, pořád svým pacientů měří „obyčejný“ tep. Zrychlený nebo dokonce nepravidelný tep nám totiž může napovědět mnoho o zdravotním stavu člověka.
Rychlost tepu mimo jiné ovlivňuje:
- tělesná námaha, fyzická aktivita
- celková kondice
- tělesná teplota i teplota okolního prostředí
- pozice, kterou právě zaujímáme
- aktuální duševní stav – tep vám spolehlivě zrychlí vzrušení, zlost, strach nebo úzkost
- některé léky také mohou ovlivňovat srdeční tep
- rychlost tepu se zvyšuje v průběhu mnoha akutních onemocnění, například při horečce
- některá chronická onemocnění mohou tep dlouhodobě zvyšovat, například chudokrevnost
(vek)