Vysvětlení je namístě
Přístup rodičů k dětem a jejich vzájemná důvěra hrají v přípravě na odběr krve zásadní roli. Většina zdravotníků se shoduje, že je lepší s dítětem dopředu mluvit o tom, jak odběr probíhá. Nepřipravené děti mívají větší strach a spolupráce s nimi je horší. Zcela nevhodné je pak děti odběrem krve strašit a používat věty typu „Když budeš zlobit, dostaneš injekci a bude tě to bolet“.
Nepodceňte přípravu
Vždy je nutné vzít v úvahu věk dítěte, jeho povahu i to, zda má již s odběrem krve nějakou zkušenost. Většina dospělých lidí tento proces zažila a dokáže jej dobře popsat. Je však nutné zvolit srozumitelná slova i jednoduchý způsob vyjadřování. Vše lze dítěti ukázat formou hry na jeho oblíbené hračce. Je třeba vysvětlit, že krev se odebírá z předloktí nebo ze hřbetu ruky. K tomu, aby se do žíly dostalo dostatečné množství krve, je nutné mírně zaškrtit paži pomocí gumičky či pásku, což je úkon, který nebolí. Při popisu je třeba nezapomenout ukázat, že sestřička otře kůži navlhčeným čtverečkem. Upozorněte dítě, že to také nebolí, ale může to trochu zastudit. Nezapírejte, že následné vlastní píchnutí jehlou může bolet. Dětem bychom neměli lhát. Je ale vhodné vysvětlit, že bolest není nijak velká a trvá jen chvíli. Lze ji přirovnat například ke štípnutí komárem. Připomeňte, že vy jste již odběr krve zažili mnohokrát a zvládli jste to také. Celý popis procesu ukončete informací o vyjmutí jehly, nalepení náplasti a o tom, že to bude trvat jen pár okamžiků.
Ujistěte dítě, že budete po celou dobu odběru s ním. Můžete se předem domluvit i na vyprávění pohádky nebo s sebou vzít oblíbenou hračku. To vše poskytuje dítěti určitou formu kontroly nad situací. Není potřeba přesvědčování, že odběr krve je příjemný zážitek. Dítě ale musí vědět, proč k němu dochází a že je důležité být co nejvíce v klidu. Se staršími dětmi můžete také promluvit o tom, k čemu krev v lidském těle slouží, a uklidnit je, že sestřička odebere jen její opravdu malé množství.
Aby vpich nebyl cítit
Vnímání bolesti je individuální. Děti, dokonce i novorozenci, dokážou bolest předjímat a reagují negativně nejen na vpich samotný, ale již předem na celkovou situaci. Proto je namístě trpělivé vysvětlování. Odběr krve je ale u každého dítěte vždy spojen s určitou mírou bolesti. Tu lze eliminovat díky aplikaci znecitlivujícího krému. Po jeho natření na kůži je pak vpich vnímán pouze jako tlak či dotek. Menší bolestivost vytvoří u dětí lepší zkušenost s odběry krve a napomůže klidnější spolupráci se zdravotníky. Samotná aplikace znecitlivujícího krému je jednoduchá a podle postupu uvedeného v příbalové informaci ji dobře zvládne i laik. Krém lze použít u dětí všech věkových kategorií a je volně prodejný v lékárnách.
Snadné předcházení bolesti
Jak se krém používá? Nanáší se na kůži v silné vrstvě a jeho množství je dáno věkem a typem výkonu. Většinou se v případě malých zákroků, jako je odběr krve, u dětí používá přibližně 1 g na plochu 10 cm2. 1 g přípravku se rovná 3,5 cm vytlačeným z tuby o objemu 30 g. Krém je možné natáhnout i do stříkačky, kde následně 1 ml odpovídá 1 g. V případě tuby o objemu 5 g odpovídá její polovina asi 2 g krému.
Krém by měl být nanesen přibližně 1 hodinu před vlastním odběrem krve. U dětí s atopickým ekzémem se doporučuje zkrácená aplikace pouze na dobu 30 minut. Přípravek se nanese v doporučeném množství na požadované místo, nevtírá se do kůže. Poté je nutné ho překrýt neprodyšným obvazem (plastovou fólií) a takto ponechat až do vpichu injekce. Krytí sejme zdravotník až těsně před odběrem.
Krém by se neměl používat na odřená, pořezaná či jinak poraněná místa a na oblasti postižené ekzémem či vyrážkou. Neaplikujte ho ani tehdy, když je dítě alergické na jeho účinné látky lidokain či prilokain, trpí onemocněním spočívajícím v poruše enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy, tzv. methemoglobinémií, nebo tehdy, pokud užívá léky ovlivňující tvorbu methemoglobinu, popřípadě některé léky na srdeční arytmii. Vždy se o možnosti použití poraďte předem s lékařem či zdravotnickým personálem, který bude odběr zajišťovat.
(tich)
Zdroj:
http://westernhealth.nl.ca/home/health-topics-main/laboratory-services/collection-instructions/preparing-your-child-for-blood-collection/
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/01/17.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0225888&tab=texts