Zdravý životní styl v první řadě
Nadváha a obezita trápí čím dál tím více lidí. Každý kilogram váhy navíc značně přitěžuje pohybovému aparátu. Týká se to zejména dolní části páteře a kloubů dolních končetin, tedy kyčlí, kolen, kloubů hlezna a nohy. Obezita může být dokonce jedním z rizikových faktorů vzniku osteoartrózy, což platí obzvláště pro kolenní klouby. S redukcí hmotnosti se pojí výrazná úleva od každodenních bolestí, její největší účinek byl pozorován u osteoartrózy kolenou a kyčlí. Úlevu vám však přinese každý shozený kilogram váhy.
Ruku v ruce s udržením přiměřené hmotnosti se pojí i pravidelný pohyb. Podmínkou je však kromě dlouhodobosti a pravidelnosti fyzické aktivity také její provozování v rozumné míře. Pro zdraví kloubů, včetně těch postižených osteoartrózou, jsou nejvhodnější takzvané aerobní aktivity, mezi které se řadí plavání, jízda na kole či rotopedu nebo chůze. Ta je vhodná v případě lehkých případů osteoartrózy, u těch těžších se naopak nedoporučuje.
Rehabilitace jako jeden z pilířů léčby
Podle současných doporučení v léčbě osteoartrózy tvoří rehabilitace součást základních postupů v úlevě od bolestí a zlepšení pohyblivosti postižených kloubů. Rehabilitační procedury se dají rozdělit na pohybovou léčbu a takzvané metody fyzikální léčby. Cílem pohybové léčby je zlepšení rozsahu pohybu a posílení svalstva kolem kloubů, díky čemuž se zlepšuje jejich stabilita a funkce a snižuje bolestivost. Cílem fyzikální léčby je především utlumit bolestivý zánět kloubů. Rehabilitace provází léčbu osteoartrózy ve všech jejích stadiích.
Pomáhají také ortopedické pomůcky
Co si pod označením ortopedické pomůcky představit? Bandáže, ortézy, korzety, berle, chodítka či tejpovací pásky. Cílem jejich používání je buď odlehčení postiženého kloubu, zvýšení jeho stability, která může být procesem osteoartrózy narušena, nebo změna biomechanických sil působících na kloub, díky čemuž dojde k úlevě přetížené části kloubu. S výběrem a vhodností užívání konkrétních pomůcek vám poradí specialista v oboru ortopedie, rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut.
Skalpelem jen na závažné případy
Chirurgický výkon přichází na řadu až v případě vyčerpání ostatních výše zmíněných možností nebo tehdy, pokud je stav natolik pokročilý, že ho nelze řešit jinak. Nemusí se jednat hned o výměnu poškozeného kloubu, operační výkony pro osteoartrózu zahrnují mimo jiné také tzv. miniinvazivní výkony v podobě artroskopií. Volba konkrétního výkonu se však odvíjí od stavu poškozeného kloubu, v případě závažného postižení však často nelze situaci řešit jinak než úplnou náhradou kloubu.
(holi)
Zdroj:
https://www.medscape.com/answers/330487-44940/what-are-the-guidelines-on-nonpharmacologic-treatment-of-knee-osteoarthritis-oa