Správné stravování
Pro udržení normálního stavu kostí a kloubů je potřebný vápník. Jeho nízká hladina je spojena s řídnutím kostí, rozvojem osteoporózy a zvýšeným rizikem zlomenin. Nejvíce ohrožené jsou jí ženy v období menopauzy v důsledku snížení hladiny ženských pohlavních hormonů estrogenů. Přirozeným zdrojem vápníku je mléko, mléčné výrobky a listová zelenina. Pro vstřebávání vápníku ze střeva a ledvin je rozhodující vitamin D. Ten se vytváří v kůži působením ultrafialového (slunečního) záření, a proto jeho nedostatek hrozí zejména v zimních měsících. V menší míře je přijímán také ve stravě, a to zejména v rybím tuku, játrech, mořských rybách, vaječných žloutcích a másle.
K normální funkci kolagenu, a tedy i kostí a kloubních chrupavek přispívá vitamin C. Je obsažen v ovoci (citrusovém a bobulovém ovoci, kiwi) i zelenině (paprikách, brokolici, rajčatech, bramborách). Navíc stejně jako vitamin E, selen, měď a mangan chrání buňky před oxidativním stresem – působí jako antioxidant.
Protizánětlivě působí také hořčík, který pomáhá předcházet artróze a bolesti kloubů. Vyskytuje se v zelených částech rostlin, bramborách a luštěninách.
Na posílení kostí mají pravděpodobně pozitivní vliv i omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybách (např. lososu, makrele, pstruhu), vlašských ořeších, řepkovém a sójovém oleji. Omega-3 mastné kyseliny zároveň zmírňují projevy artritidy a působí proti bolesti kloubů.
Vhodný pohyb
Může se zdát, že cvičení zhoršuje bolest a poškození kloubů. Opak je ale pravdou. Pravidelným pohybem lze naopak bolesti a ztuhlosti kloubů předcházet, zlepšit rozsah pohybů a posílit svaly. Vhodné je např. plavání, chůze nebo jízda na kole či rotopedu. Pokud máte problémy s klouby, vyvarujte se jejich nadměrného nárazového přetěžování, ke kterému dochází při sportech, jako je tenis, squash, basketbal, fotbal nebo volejbal. Vhodné cvičení vám může doporučit i fyzioterapeut nebo rehabilitační lékař.
Nepodceňujte ani optimální tělesnou hmotnost. U obézních lidí jsou přetěžovány zejména nosné klouby (kolena, kyčle), které jsou poté bolestivé a zhoršuje se i jejich funkce.
Užívání kloubní výživy
K zajištění dostatečného množství stavebních a bioaktivních látek pro plnohodnotnou regeneraci tkání pohybového aparátu je zejména ve vyšším věku vhodné užívat kloubní výživu. Kromě výše uvedených vitaminů, minerálů a stopových prvků obsažených v běžné stravě by měla obsahovat i následující látky.
Základní stavební hmotou pohybového aparátu (kostí, chrupavek a kloubů) je vláknitá bílkovina kolagen, podmiňující pevnost a pružnost chrupavek. S věkem se však postupně vytrácí schopnost těla jej tvořit, a proto je vhodné ho v podobě bioaktivních kolagenních peptidů doplňovat. Methylsulfomethan (MSM) obsahuje síru, která je důležitá pro pevnost a stabilitu kolagenu. Přispívá ke zdraví kostí a kloubů, zlepšuje jejich funkci, snižuje bolest a působí protizánětlivě.
Chondroroitinsulfát a glukosaminsulfát jsou přirozenou součástí mezibuněčné hmoty chrupavek a kostí. Jejich příjem snižuje bolest kloubů spojenou s artrózou, zpomaluje její průběh a snižuje ztuhlost kloubů. V lidském těle, konkrétně v kloubní tekutině, se také vyskytuje kyselina hyaluronová (hyaluronát sodný), pozitivně ovlivňující hydrataci kloubní chrupavky a potlačující tak její degradaci. Bolest kloubů při artritidě prokazatelně snižuje také S-adenosylmethionin (SAM-e).
Výtažek z kůry indického stromu Boswellia serrata (kadidlovníku pilovitého) působí protizánětlivě a vyznačuje se i pozitivním účinkem na artrózu a revmatoidní artritidu. V lékárně najdete nespočet volně prodejných doplňků stravy coby kloubních výživ, jedním z nich jsou např. GELADRINK® či CALCIDRINK®, které doporučují tři odborné lékařské společnosti – Česká společnost tělovýchovného lékařství, Společnost pro pojivové tkáně a Ortopedicko-protetická společnost Jana Evangelisty Purkyně, neboť byly prověřeny řadou klinických studií.
(mafi)
Zdroje:
Eustice C. Simple tipst to keep your joints healthy. Verywell Health 2020. Dostupné na: https://www.verywellhealth.com/ways-to-keep-your-joints-healthy-189256.
Kol. autorů. Tips to keep joints healthy. WebMD 2019. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/better-living-ra-17/active/slideshow-keep-joints-healthy.
Thacker H. L. 8 supplements that can help joint pain. Speaking of Women’s Health 2020. Dostupné na: https://speakingofwomenshealth.com/column/what-can-i-do-for-my-joint-pain.
Taylor M. 15 supplements to soothe cranky joints. Greatist 2020. Dostupné na: https://greatist.com/health/joint-supplements#Choosing-a-joint-pain-supplement.
Tuček M. a kol. Hygiena a epidemiologie. Karolinum: Praha, 2013.
https://www.orling.cz/cs/