Čína bojuje s kouřením lékařů
Během pětileté protikuřácké iniciativy zaměřené na pracovníky ve zdravotnictví se do boje proti kouření zdravotníků zapojí třináct čínských lékařských fakult.
Během pětileté protikuřácké iniciativy zaměřené na pracovníky ve zdravotnictví a podporované nadací Billa a Melindy Gatesových se do boje proti kouření zdravotníků zapojí třináct čínských lékařských fakult, aby pomohly vytvořit nekuřácké prostředí v nemocnicích, na fakultách i studentských kolejích.
Téma kontroly závislosti na tabáku bude zařazeno s větším důrazem i do medicínského vzdělání. Protikuřácká iniciativa pomůže také zlepšit zdravotní služby určené pacientům, kteří se pokoušejí přestat kouřit.
Podle dostupných mezinárodních zdrojů má lékařská profese pro kontrolu závislosti na tabáku a její odvykání rozhodující význam. Autorita lékaře a jeho vlastní příklad jsou v každém případě pro pacienty směrodatné a rozhodující.
Čínu zamořují kouřem lékaři
Přesto ale v Číně podle výzkumů kouří téměř polovina lékařů mužského pohlaví. Čínské lékařky sice nekouří téměř vůbec, přesto je ale celková reputace zdravotníků, co se týče kouření, velmi špatná. Lékařské povolání je jedním z těch s nejvyšší prestiží, lidé také na slova lékaře nejvíce dají a respektují je.
Pokud ale lékař kouří (zatímco své pacienty přesvědčuje, že by s kouřením měli přestat), ztrácí u svých pacientů autoritu a vytváří si nepříliš důvěryhodný a lichotivý obrázek. Kouřící lékaři pak sami také nedokážou přesně a objektivně posoudit situaci svých pacientů.
V USA, Velké Británii i na Novém Zélandu se počet lékařů kuřáků snížil v průběhu 30 let z 20 procent na pouhých pět. V Číně a rozvojových zemích ale asi nějakou dobu potrvá, než se tento trend zvrátí.
Proč doktoři kouří…?
Lékaři se sami denně setkávají s důsledky kouření a se stinnou stránkou nikotinové závislosti. Sami by tedy nejlépe měli vědět, jak kouření ohrožuje zdraví a jak se na vzniku jednotlivých onemocnění podílí.
Většina lékařů (podobně jako všichni kuřáci) začala kouřit během dospívání – tedy v době, kdy ještě o medicíně neměli příliš přesnou představu. Starší generace lékařů navíc začala kouřit v dobách, kdy o škodlivosti cigaret nebylo ani zmínky, a kouření se považovalo dokonce za projev určitého společenského postavení.
Lékaři jsou však přes všechny své znalosti také jen lidskými bytostmi a infekční ani návyková onemocnění se jim nevyhýbají. Nemělo by nás proto zaskočit, že náš lékař chytil chřipku nebo si zlomil ruku. To, že kouří, se nám ale už asi bude líbit méně…
(hak)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/159290.php