Číňané našli Achillovu patu ptačí chřipky
Čínští vědci v roce 2007 oznámili, že se jim podařilo identifikovat gen, který je zodpovědný za nakažlivost viru H5N1 u drůbeže. To otevírá nové možnosti ve vývoji vakcíny proti ptačí chřipce. "Nyní víme, jakým způsobem dojde k tomu, že je určitý typ viru ptačí chřipky smrtící..."
Špatný gen
Existuje mnoho různých řetězců viru H5N1. Některé z nich nakažené jedince brzy usmrtí, jiné nejsou téměř nebo vůbec nebezpečné. Čínští vědci se zaměřili na virulentní gen po analýze dvou podobných řetězců H5N1, které získali z nakažených hus v provincii jižní Guandong. Jeden z řetězců byl silně patogenní pro kuřata, zatímco druhý nevykazoval téměř žádnou patogenicitu. Na sledovaných řetězcích zjistili vědci čtyři rozdíly v genech.
#IMG#Na základě dalšího testování včetně infikování laboratorních kuřat modifikovanými geny se známým složením řetězců vědci rozlišili, který ze čtyř sledovaných genů činí virus H5N1 vysoce patogenním. Podrobná zpráva o výzkumu byla publikována v listopadovém vydání časopisu Journal of Virology.
Vysoce patogenní gen označovaný NS1 bude podroben dalšímu výzkumu, který by měl směřovat k vývoji vakcíny, jež bude tento gen cíleně neutralizovat. Technicky vzato by vakcína mohla být vyvinuta velmi rychle, její testování a další nezbytné kroky však celý proces podle Bu Zhigana výrazně prodlouží. I tak je však objev konkrétního genu zodpovědného za smrtící potenciál viru ptačí chřipky důležitým bodem, který by měl pomoci snížit riziko případné pandemie ptačí chřipky.
(pat)