Čokoláda – prospěšnější, než byste čekali
Kdo z nás nesáhne občas (případně i denně) po tabulce čokolády? Není nutné mít kvůli tomu nějaké velké výčitky – tahle sladkost je totiž zdravá. Samozřejmě pokud si vyberete ten správný druh a přiměřené množství.
Kdo z nás nesáhne občas (případně i denně) po tabulce čokolády? Není nutné mít kvůli tomu nějaké velké výčitky – tahle sladkost je totiž zdravá. Samozřejmě pokud si vyberete ten správný druh a přiměřené množství.
V posledním čase se stále více studií zaobírá blahodárným účinkem čokolády na náš organismus. Existuje již mnoho důkazů, že tato tmavá a chutná pochoutka nepomáhá jen na zlomené srdce. Tajemství tkví v kakau, což je zdroj typicky sladké chuti čokolády. Společně s flavonoidy a teobrominem dokážou kakaová zrna pomoci při nejedné nemoci. Zdravá ovšem není každá čokoláda. Přidáním mléka, cukru či másla se její hodnota snižuje. Jezte proto produkty s alespoň 70% obsahem kakaa nebo kokoy (kakao v pražené, drcené formě). I tyto čokolády však obsahují vysoké množství cukru a tuků, proto byste je neměli konzumovat v neomezeném množství. Doporučují se přibližně 4 čokoládové tyčinky za týden.
Posilněte srdce
Švédská studie prokázala, že dvě porce tmavé čokolády týdně sníží riziko srdečního selhání až o třetinu. Především díky flavonoidům, antioxidačním látkám, které zvyšují pohyblivost stěn žil a tepen, čokoláda napomáhá poklesu krevního tlaku a tím také zmenšuje pravděpodobnost srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Samozřejmě je důležité mimo jiné i cvičit, odměna v podobě čokolády stojí zato – obsahuje např. 5× více flavonoidů než jablka.
Široké spektrum účinků
- Snížení váhy. Tmavá čokoláda může pomoci i zhubnout. Její výrazná hořkost totiž člověka rychle zasytí a snižuje tak chuť na sladká, slaná i tučná jídla. Díky tomu pro vás bude i jednodušší držet se zdravého jídelníčku.
- Pocity štěstí. Ženy, které jedly čokoládu během těhotenství, popisují, že lépe snášely stresové situace oproti budoucím matkám, které se této sladkosti vyhýbaly. Taktéž jejich děti byly šťastnější a více se usmívaly.
- Pomoc při diabetu. Flavonoidy snižují produkci oxidu dusnatého a klesá tak potenciál pro rozvíjení rezistence na inzulín. Jednoduše řečeno, čokoláda pomáhá kontrolovat citlivost tkání na inzulín, a slinivka břišní je tak méně zatěžována.
- Redukce stresu. Kdo z nás nesáhl ve chvílích nervozity po tabulce útěchy? Ukazuje se, že to není úplně na škodu. Už po 2 týdnech denní dávky cca 50 g čokolády se kromě hladiny stresových hormonů snížily i metabolické účinky stresu.
- Zvýšení inteligence. Pitím kakaa se zlepšuje průtok krve klíčovými oblastmi mozku po dobu 2 až 3 hodin, což by mohlo zlepšit výkonnost a bdělost na krátkou dobu. Z dlouhodobého hlediska se prokázalo, že lidé, kteří konzumují potraviny bohaté na flavonoidy, mimo čokolády např. víno a čaj, dosáhli výrazně lepších výsledků v kognitivních testech.
- Zlepšení kašle. Teobromin obsažený v čokoládě utiší kašel téměř stejnou měrou jako kodein. Právě díky teobrominu máme po mlsání pocit spokojenosti a klidu. Oproti kodeinu nemá žádné nežádoucí účinky – nezpůsobuje ospalost a navíc má lahodnou chuť.
- Lék na průjem. Čokoláda se po staletí užívala i při průjmech. Dnes se potvrdilo, že kakaové flavonoidy se vážou k bílkovinám, které regulují sekreci tekutin v tenkém střevě.
Zdroj: www.healthcareasia.org