Čistěte si zuby, předejdete onemocnění srdce
Infekční endokarditida patří mezi závažná onemocnění. Jde o zánět vnitřní části srdce, takzvaného endokardu. Pokud zánět postihne i chlopně, může významným způsobem narušit jejich strukturu, a tím i fungování srdce jako takového. Prozradíme, jak lze infekční endokarditidu poznat a jak jí předcházet.
Endokarditida známá neznámá
- Infekční endokarditidě předchází uvolnění mikrobů do krevního řečiště, a to například v důsledku chirurgického zákroku nebo úrazu.
- Mikroby se následně zachytí na chlopni, častěji umělé či nějak změněné, pomnoží se a spolu s krevními destičkami, bílými krvinkami a bílkovinami vytvoří nános, označovaný jako vegetace.
- Tato vegetace nejenže poškozuje chlopeň jako takovou, ale může se uvolnit a uzavřít či jinak poškodit cévy například v mozku.
- S infekční endokarditidou bývá rovněž spojeno postižení ledvin a kloubů, které vzniká složitými imunologickými mechanismy.
Endokarditida, nebo chřipka?
Infekční endokarditidu není vždy snadné odhalit. Projevuje se totiž zprvu příznaky, kterými může být provázena řada jiných chorob. Patří mezi ně:
- horečka,
- bolesti kloubů a svalů,
- bolest hlavy,
- únava.
Teprve v dalším průběhu se mohou přidružit další symptomy, které ukazují na závažné poškození srdce, mozku, ledvin či jiných orgánů.
Vsaďte na zubní kartáček
Každý z nás se může do jisté míry před infekčním postižením srdečních chlopní chránit. Důležitá je zejména důsledná zubní hygiena a pravidelné kontroly u stomatologa, protože mikroby žijící v ústech patří v této souvislosti mezi zvláště rizikové. Lékaři dále v rámci prevence infekční endokarditidy podávají svým pacientům po některých výkonech, zvláště stomatologických a urologických, antibiotika. Také vyhnutí se nitrožilně podávaným drogám můžeme s jistou nadsázkou chápat jako prevenci infekční endokarditidy. Mezi narkomany je totiž právě tohle onemocnění velmi rozšířeno.
(veri)
Zdroj: http://emedicine.medscape.com/article/216650-overview