Čím se baví chřipkový virus mimo sezonu? Cestuje po zeměkouli!
V mírném pásmu chřipka přichází obvykle v zimním období a je sezonní záležitostí. To je všeobecně známý fakt. Kde se však chřipkový virus mezi dvěma zimními obdobími skrývá a jak přežívá, bylo dosud záhadou.
Kdy chřipka útočí
Na severní polokouli se viry chovají podle typického vzorce. Krátce před příchodem zimy se virus vyvíjí a mění, aby mohl obelstít imunitní systém. V zimním období nás napadá, v průběhu jara se však opět stáhne do ústraní a na celé léto zmizí. Příštího podzimu se ale znovu objeví v plné síle, se zcela jiným genetickým make-upem, který opět snadno imunitní systém obelstí.
#IMG#Aby se virům podařilo na náš imunitní systém vyzrát, je pro ně nezbytné se neustále měnit a vyvíjet. Podle analýzy vědců z pensylvánské Penn University vykazují vzorky chřipkových virů z jednotlivých let značné rozdíly ve skladbě genomu. To podporuje migrační teorii – kdyby se viry skrývaly na jednom místě, jejich genom by se nemohl příliš změnit a imunitní systém našeho organismu by se s nimi snadno vypořádal. Zákeřnost chřipky však spočívá právě v tom, že si na nás virus pokaždé přichystá něco nového.
Vznik mutací
Předpokládá se, že tavicím kotlem pro vznik různých mutací chřipkového viru je jihovýchodní Asie, kde lidé žijí v těsné blízkosti zvířat a jednotlivé virové kmeny spolu přicházejí do kontaktu a mají možnost si vyměňovat informace. Aby vědci zjistili, zda migrační hypotéza platí, analyzovali chřipkový genom. Porovnali devět set vzorků původců chřipkové epidemie z let 1998–2005 pocházejících z Nového Zélandu, Austrálie a New Yorku. Překvapivé bylo, že se řada exemplářů, které v zimní sezoně řádily v New Yorku, během roku vyskytovala i v Austrálii a na Novém Zélandu.
V dnešním světě, kde se vzdálenosti neuvěřitelně zkrátily a jednotlivé země jsou čím dál lépe propojeny, je globální šíření viru usnadněno. Podle výzkumníků se řešení této situace nachází ve zlepšení dohledu nad šířením chřipky a ve vývoji vakcíny, která bude účinná proti všem chřipkovým kmenům. Tento úkol však pro vědce zatím zůstává velkou výzvou.
(hak)