Implantát
Oproti můstku je implantát zcela nezávislý na sousedních zubech. Není zapotřebí nijak brousit sousední zdravé zuby či se bát, co se stane, když se okolní zuby zkazí nebo vypadnou. Jedinou podmínkou pro zavedení implantátu je množství kosti. „Není-li kosti dostatek, lze ve většině případů množství kosti zvětšit, pokud to ale není možné, pak se léčba přesměruje k můstku. Takové případy jsou však výjimkou, “ dodává Stuchlík.
Strach z implantátů má ale většina populace. Nejvíce se lidé bojí bolesti, rozsahu zákroku, doby hojení, nutnosti celkové anestezie nebo toho, zda organismus cizí předmět v ústech přijme nebo že budou chodit s dírou v chrupu dlouhou dobu. Jedná se ale spíše o neopodstatněné důvody, které pramení z nedostatečné znalosti problematiky.
Uklidnit vás může například tzv. 3D rentgen, s jehož pomocí vám zubař přesně namodeluje, jak bude implantát ve vašich ústech vypadat a kam bude zaveden s milimetrovou přesností. Celková anestezie se užívá jen opravdu v extrémních případech. V drtivé většině jde jen o lokální anestezii, takže je hned po zákroku možné odejít. V místě, kde je zavedený implantát, se může na dobu jeho hojení zhotovit provizorní náhrada, tudíž se nemusíte bát, že budete chodit s dírou v ústech. Pokud jde o náhradu celého chrupu, pak vězte, že vám v žádném případě nikdo nebude dávat implantáty za každý zub. V případě, že je potřeba nahradit celý chrup, se doporučuje šest implantátů na horní a čtyři implantáty na dolní čelist.
Cena
Cena jednoho implantátu s korunkou se v závislosti na výrobci implantačního systému, materiálu korunky, nutnosti doplňování kosti či modelaci měkkých tkání v okolí budoucí korunky na implantátu pohybuje v rozmezí 20 až 50 000 Kč.
Cena tříčlenného můstku (náhrada mezery po jednom zubu) v závislosti na lokalizaci, na tom, zda jsou nebo nejsou ošetřené kořenové kanálky, a na materiálu činí 12 000–50 000 Kč.
Ekonomické hledisko se často stane hlavním faktorem při rozhodování o léčbě. Bohužel je ale potřeba konstatovat, že ani varianta můstku není levnou záležitostí. Riziko můstku tkví hlavně v kvalitě a stabilitě podpěrných zubů, které budou kvůli obroušení náchylnější ke zkažení. Je možné, že v budoucnu začnou podpěrné zuby potřebovat ošetření (např. kořenových kanálků), v nejhorším případě extrakci, a mezeru, tentokrát již větší, bude třeba řešit znovu. Pak už vám možná nezbyde nic jiného než zvolit variantu implantátu, a investice tak bude mnohem větší, než by byla v případě, že byste zvolili implantát hned napoprvé.
MUDr. Jan Stuchlík
Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.
odborník uLékaře.cz
Stránky kliniky MUDr. Stuchlíka