Čím nahradit mléčné výrobky?
Součástí léčby osteoporózy jsou nejen léky, pohyb a celková změna
životního stylu, ale také strava bohatá na vápník a vitamin D. Vápník
je hlavní složkou kostí.
Když nelze přijímat mléko
Hlavním zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky. Existují však lidé, kteří se těmto pokrmům vyhýbají, a to hned z několika důvodů. Příčinami jsou onemocnění, kdy pacienti trpí alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM) nebo nesnášenlivostí laktózy (mléčného cukru). Jiným příkladem jsou vegetariáni nebo vegani, kteří většinou živočišné produkty nepřijímají vůbec. Některým lidem pak mléko jednoduše nechutná.
Potraviny bohaté na vápník
Pokud chceme přijímat vápník přirozenou formou, tedy potravou, je vhodné zaměřit se hlavně na určité produkty. Jídelníček bohatý na vápník si můžete sestavit z následující nabídky: zelenina: vysoký obsah vápníku je obsažen v brokolici, kapustě, čínském zelí, mořské ryby: například losos, tuňák, ale také sardinky luštěniny, ořechy, mandle, tofu a podobné produkty vápníkem obohacený chléb, cereálie nebo džusy dostupné v prodejnách se zdravou výživou
Pozor na záludnosti stravy
Některé rostliny sice také obsahují dostatek vápníku, ale vstřebává se ho jen málo. Týká se to například špenátu. Vápník je v něm totiž vázám v těžko stravitelných a špatně rozpustných sloučeninách. I další látky snižují vstřebávání a využití vápníku v těle, například nadměrné množství bílkovin, sodíku nebo kofeinu, které mohou vést ke zvýšenému vylučování vápníku močí. V těle je pak tohoto prvku málo i přes jeho dostatečný příjem v potravě.
Prevence i léčba
Pestrý a vyvážený jídelníček zajistí dostatečné množství nejen vápníku, ale také ostatních živin nutných pro správnou skladbu kostí. A protože úprava stravovacích návyků není jen léčbou osteoporózy, ale také její prevencí, je vhodné s ní začít co nejdříve.
(nes)