Z čeho se skládá zub
Zub v ústech je jako ledovec. Jen část je viditelná a mnoho zůstává pod povrchem. Na první pohled vypadá zub jako jednolitá struktura, ale skládá se z několika vrstev včetně cév a nervů.
Z čeho se zub skládá...
Korunka zubu je ta část, která je viditelná nad dásní. S věkem se tato tzv. klinická korunka prodlužuje spolu s tím, jak ustupuje okolní dáseň. Korunka v užším slova smyslu, tzv. anatomická korunka, je pokryta sklovinou a s postupujícím věkem se mírně zmenšuje.
Krček zubu tvoří rozhraní mezi korunkou a kořenem.
Kořen drží zub v kosti - v horní anebo dolní čelisti. Každý typ zubu má odlišně tvarovaný kořen - u řezáků a špičáků mívají oválný průřez s jedním anebo dvěma kanálky, u zubů třenových a stoliček je kořenů více, a to od jednoho do tří, výjimečně více. Na konci kořene je malý otvor pro vstup cév a nervu do zubu.
Sklovina je nejtvrdší tkání lidského těla, pokrývá korunku zubu. Její tvrdost umožní odolat velkým žvýkacím tlakům, přesto je zároveň křehká a tím zranitelná. Sklovina je průhledná, za barvu zubu je z větší míry odpovědná zubovina. Káva, čaj, kouření a špatná hygiena působí zbarvení - pigmentaci skloviny, které se dá jednoduše odstranit a vyleštit.
Cement je tvořen materiálem mnohem měkčím než sklovina, a pokrývá povrch kořene. Do cementu jsou zakotvena vazivová vlákna, na druhé straně jsou upevněna do kosti, a drží zub v kostním lůžku.
Zubovina (dentin) je tkáň velice podobná kosti. Tvoří většinu objemu zubu, nachází se pod sklovinu korunky i pod cementem kořene. Postupem času je na některých zubech obrousí sklovina a objevuje se právě žlutý dentin. Dentin je živý, obsahuje výběžky buněk i nervových zakončení zdřeňové dutiny.
Dřeňová dutina (pulpa) je vnitřní prostor zubu, vyplněný pojivovou tkání s cévami a nervy. Do pulpy jsou přiváděny cévami živiny, díky kterým zub žije. Pulpa má část korunkovou a kořenovou. Při pokročilém zánětu zubní dřeně (pulpy) se kořenovými kanálky šíří infekce do okolní kosti a působní typický otok. Obvyklou léčbou je buď úplné odstranění infekce z celé dřeně anebo vytržení zubu.
Co je kolem zubu...
Velice důležité struktury v těsném okolí zubu se odborně nazývají parodont („okolí zubu“). Tvoří jej vazivová vlákna mezi kostí a kořenem, kostní lůžko, cement na povrchu kořene a dáseň.Parodontální vazivová vlákna spojují povrch kořene zubu (cement) a vnitřní povrch kosti. Umožňují pevné a pružné spojení, díky kterému zub odolá enormním žvýkacím silám.
Kostní lůžko je negativ zubního kořene, které se v jeho okolí vytvoří po prořezání zubu. Kostní lůžko není neměnná struktura, reaguje na okolní podněty. Při ortodontickém posunu zubu (léčbou rovnátky) se musí kost před zubem - ve směru jeho pohybu - odbourávat, a za ním zase tvořit. Na druhou stranu, při onemocnění parodontitidou po určitém čase dochází k úbytku kosti, který bývá nevratný.
Dáseň je světle růžová tkáň pokrývající okolí zubů a těsně a pevně přiléhající ke krčku zubu. Při zánětu gingiva zčervená, oteče a stane se citlivou. Při pokračování zánětu dojde ke ztrátě kosti obklopující zub a dochází k projevům tzv. parodontitidy.