Z čekání na miminko se mohou rozvinout deprese
Pro každý pár, který touží po děťátku, je diagnóza neplodnosti vždy smutnou zprávou. Oba partneři se s tímto faktem jen těžko vyrovnávají.
Medicína nabízí neplodným párům několik možností léčby. Jednou z metod asistované reprodukce je tzv. fertilizace in vitro (IVF). Co když se ale ani pomocí této metody nepodaří ženě otěhotnět? Jak se partneři vyrovnávají s čekáním na miminko?
Z celého procesu terapie je právě čekání na výsledek IVF pro oba partnery nejvíce stresující. Muž i žena mohou během takového čekání pociťovat úzkosti či deprese. Další těžkou chvílí je moment, kdy se pokus o oplodnění nezdaří. Reakcí na neúspěch léčby je obvykle smutek a deprese, u někoho může převládnout i vztek. Ženy jsou obecně na stres spojený s diagnózou i léčbou neplodnosti citlivější. To se ukázalo již opakovaně ve vědeckých studiích a dotaznících vyplňovaných klienty center asistované reprodukce. Pro ženy je také více psychicky náročné, když je k oplodnění potřeba více pokusů.
IVF snižuje u žen chuť k sexu
Má fertilizace in vitro vliv na manželský a sexuální život partnerů? Neplodné páry tvrdí, že ano. Muži i ženy zařazené do britské studie týkající se psychologických aspektů působících u neplodných párů shodně pociťovali, že IVF snižuje chuť partnerek k sexuální aktivitě.
Od neplodnosti k depresi
Deprese a s ní související problémy jsou pochopitelnou reakcí na stres, kterému je neplodný pár vystaven. Oba partneři si procházejí těžkou životní situací a stres bohužel ovlivňuje i jejich milostný život. Je dobré získat na celou situaci správný náhled. K tomu dopomůže i dostatek informací o léčbě. Je důležité připravit se také na to, že IVF nemusí být úspěšná hned napoprvé. V případě, že jednoho z parterů trápí deprese, je vždy užitečné promluvit si s lékařem.
(tek)