Za 10 let se počet odhalených cukrovkářů téměř zdvojnásobil
Jako o epidemii nové doby se hovoří o diabetu, lidově cukrovce. Důvod je jednoduchý − počet lidí, kteří tímto onemocněním trpí, neustále roste. Například podle Svazu zdravotních pojišťoven (SZP ČR) se jejich počet za posledních deset let téměř zdvojnásobil. A náklady na jejich léčbu dosahují miliard korun.
Pod pojmem diabetes neboli cukrovka se skrývá skupina nemocí, které se vyznačují zejména zvýšenou hladinou krevního cukru. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) stoupl počet nově diagnostikovaných pacientů z 69 260 nových případů v roce 2007 na 115 777 nových případů v roce 2017. Každý rok pak zemře mezi 20 a 30 tisíci pacientů s diabetem, ten však nemusí být nutně vždy příčinou úmrtí. S narůstajícím počtem nemocných rostou dramaticky i náklady na jejich léčbu.
„Svazové zdravotní pojišťovny vydaly v roce 2017 na léčbu cukrovky téměř 3,7 miliardy korun,” říká prezident SZP ČR Ladislav Friedrich. „To je dva a půl krát víc než před deseti lety,” dodává. Důvodem je jednak vzrůstající počet nemocných a jednak fakt, že kvůli pokrokům v léčbě se na jednoho pacienta vydá v průměru 11,5 tisíce korun, zatímco před deseti lety to bylo 8 tisíc korun.
Můžeme si za cukrovku sami?
Podle statistik převažují nemocní s diabetem II. typu. Právě ten lze do jisté míry považovat za civilizační onemocnění, neboť úzce souvisí s životním stylem, nedostatkem pohybu, nadváhou a nezdravou stravou. Na rozdíl od diabetu I. typu, který patří mezi autoimunitní onemocnění, lze jeho vznik právě životním stylem ovlivnit.
„Kromě zdravějšího stylu života hraje roli také včasné odhalení nástupu nemoci,” upozorňuje výkonný ředitel SZP ČR Martin Balada. „Součástí plně hrazených preventivních prohlídek u registrujícího praktického lékaře je i vyšetření hladiny krevního cukru, které může podezření na nemoc či nástup nemoci zjistit. Proto je určitě žádoucí preventivní prohlídky nezanedbávat,” říká.
Následky mohou být tragické
Způsobů léčby cukrovky je několik. Liší se jednak podle typu cukrovky (I. nebo II. typ), ale i podle individuálních potřeb pacienta. Jak ukazují statistiky, počet pacientů s diabetem II. typu léčených pouze dietou v průběhu času klesá (z 22 % v roce 2011 na 15 % v roce 2017). Naopak stoupá počet lidí léčených perorálními antidiabetiky a podíl pacientů léčených inzulinem zůstává poměrně stabilní.
Co je však alarmující je předpoklad, že až jedna čtvrtina z celkového počtu diabetiků není diagnostikována. Zdravotní komplikace, které s sebou cukrovka přináší, jsou přitom nemalé. Může dojít k poškození ledvin (pak hovoříme o diabetické nefropatii), zraku (diabetická retinopatie), anebo k poškození nervů. To společně se špatným prokrvením tkání vede často k tvorbě kožních vředů, které se špatně hojí a může se do nich dostat infekce. Postiženy bývají nejčastěji dolní končetiny a tyto komplikace mohou skončit až jejich amputací.
Abychom těmto nežádoucím důsledkům cukrovky předešli, je třeba si nejen všímat varovných signálů, ale i dbát na prevenci a v případě, že je nám cukrovka diagnostikována, dodržovat nastavenou léčbu.
___
Využijte diabetologickou poradnu a ptejte se zdarma MUDr. Hany Jandíkové:
- Jaká jsou rizika diabetu?
- Když je v rodině cukrovka, budu jí mít také?
- Zjistili mi diabetes, co bude následovat?
- Jaké jsou příznaky diabetu?
- Léčím se správně?
- Stravuji se dobře?
___
Zdroj:
http://www.uzis.cz/rychle-informace/strucny-prehled-cinnosti-oboru-diabetologie-endokrinologie-za-obdobi-2007-2017
https://www.cukrovka.cz/statistika-2
Svaz zdravotních pojišťoven ČR