Čistička nebo zvlhčovač vzduchu - dárek co má smysl
Než koupíte nejlevnější možný přístroj, zamyslete se nad dvěma důležitými body: co od čističky nebo zvlhčovače očekáváte a v jak velkém prostoru bude přístroj pracovat. Obě tato kritéria totiž jasně určí, co přesně potřebujete.
Silný alergik bude mít od čističky jiná očekávání než relativně zdravý člověk. A vyznat se ve funkcích a filtrech aktuálně nabízených čističek vzduchu by skoro vyžadovalo odborného poradce. Pojďme to vzít alespoň zevrubně a podívejme se, co všechno může čistička obsahovat:
- Filtr pevných částic (nejčastěji HEPA filtr) odstraňuje ze vzduchu malé částice prachu, pyly, spory plísní poletujících vzduchem a roztoče. HEPA filtr pomůže i při boji s viry (ano, i s těmi covidovými), zvlášť v prostorách, které nechceme nebo nemůžeme často větrat. Čím vyšší míra ochrany podle třídy filtrace ČSN EN 1822:2010, tím lépe.
- Uhlíkový filtr zbaví vzduch nežádoucích plynů a výparů.
- Fotokatalytický filtr rozkládá viry a bakterie, spory plísní, kvasinky a smog
- Studený katalytický filtr si umí poradit s plyny a těkavými látkami
- Ionizátor zajistí, že poletující mikročástice prachu a alergeny se rychleji usadí na povrchu (podlaze nebo nábytku) a budou tak snadněji zachyceny filtrem pevných částic
- Plazmový ionizátor pak už ve vzduchu rozloží viry, bakterie, spory plísní a kvasinky
- UV lampa se postará o zničení bakterií, virů, plísní a kvasinek
Každá čistička je stavěna na jinak velký prostor. Proto nikdy nenechte bez povšimnutí údaj o tom, jak velký prostor dokáže vyčistit a sáhněte vždy po spotřebiči s větší kapacitou. Vyčistí interiér rychleji a s nižšími náklady. Jestli víte, že budete čističku stěhovat z místnosti do místnosti, měla by být určujícím faktorem velikost největšího prostoru.
Neméně důležitým je údaj o hlučnosti. Zvlášť když chcete čistit vzduch v ložnici během spánku. Logicky čím nižší hlučnost, tím lépe. V noci by neměl být provoz čističky hlasitější než 30 dB.
Řada čističek je vybavena také nadstandardními funkcemi, které jinak obstarávají samostatné spotřebiče. Jde třeba o UV záření (zabíjí škodlivé viry, bakterie a spory plísní ve vzduchu, působí ale jen tam, kam dosvítí) nebo generátory ozonu (ty ale při nadměrném používání mohou způsobit kašel, dušnost nebo podráždění hrdla).
Zvlhčovače vzduchu
Suchý vzduch bývá nešvarem většiny domácností a v topné sezóně je situace někdy až extrémní. To má samozřejmě dopady na naše zdraví – sliznice v dýchacích cestách jsou přesušené a může to vést k jejich podráždění, rýmě, kašli a snížené obranyschopnosti. Aby tělo dobře fungovalo, potřebuje vlhkost vzduchu kolem 40 – 50 %.
Kvalitní zvlhčovače sami hlídají vlhkost v interiéru a dle potřeby ji zvyšují tím, že vypouštějí páru. O správné fungování se postará funkce humidistat, na které jen nastavíte požadovanou vlhkost vzduchu.
U nově kupovaných spotřebičů si pohlídejte především výkonnost podle velikosti místnosti, ve které budou pracovat (stejně jako u čističky vzduchu je dobré koupit přístroj s větší kapacitou, než skutečně potřebujete) a hlučnost. Zvlhčovač by měl být zapnutý 24 hodin denně a čím méně decibelů budete v noci poslouchat, tím lépe.
Před koupí zvlhčovače je vhodné poradit se s lékařem, zvlášť v případě, že máte v rodině alergika. Ne všechny typy přístrojů jsou vhodné pro všechny.