Roboti pomáhají i českým kardiochirurgům
Pokročilé robotické systémy umožňují operace srdce bez rozříznutí hrudníku. Výsledkem je šetrnější operace, snazší uzdravování a díky tomu i rychlejší návrat do běžného života. Nevýhoda je prakticky jen jedna: nutnost pořídit velmi drahé a rozsáhlé zařízení.
Operace bez řezání
Základní princip robotických zákroků je stejný jako u běžné laparoskopie: operační pole není chirurgovi přímo odhaleno rozříznutím. Místo toho operatér zavede do okolí několik dlouhých štíhlých nástrojů. Jeden z nich nafoukne okolí plynem, jiný nástroj poskytuje světlo a kameru. Operatér tak na obrazovce monitoru sleduje, co se děje, aniž by měl na místo přímý výhled. U klasické laparoskopie přímo pomocí svých rukou manipuluje s nástroji v pacientově těle.
Kralující Da Vinci
Při robotem asistovaném výkonu operatér obsluhuje konzoli, která mechanicky nesouvisí s operačním stolem. Jde o počítač, který může být umístěn i mimo operační sál. Vlastními nástroji manipuluje robot, vybavený několika rameny. V současné době na poli robotické kardiochirurgie a chirurgie vůbec kraluje přístroj Da Vinci americké provenience. Tento přístroj je následníkem vojenských výzkumů. Při operaci lékař sedí u jakéhosi přístroje a několik metrů od něj pak leží pacient, který není obklopen operačním týmem.
Švýcarský nůž chirurga
Robot nabízí operatérovi několik významných zlepšení. Kamera je vybavena dvojicí čoček a operační konzole zase stereoskopickým výstupem, takže operatér má plný 3D pohled na operační pole. Navíc je možno nastavit různě velké zvětšení. Chirurg pohodlně sedí a má opřené lokty, nemusí se tedy v nepohodlné pozici naklánět nad pacienta, což je velmi výhodné u delších zákroků a přispívá to k přesnosti operace. Tu zvyšují i softwarové filtry, které odstraňují i přirozený třes ruky.
Pomoc počítačů a robotů při mikrochirurgických i chirurgických zákrocích je nezměrná. Možnost jejich použití založila úplně nové odvětví kardiochirurgie. Pacienti z tohoto vývoje těží minimalizací kosmetických dopadů (několik malých ranek místo velké jizvy přes hrudní kost) a rychlejším zotavením. Existují i výkony, které by bez robota nebyly myslitelné. I když je pořizovací cena robota závratná, lze se oprávněně domnívat, že v konečném důsledku, po započtení pracovní neschopnosti a nákladů na rehabilitaci, se roboti vyplatí. V ČR je robotický systém Da Vinci v provozu v nemocnici Na Homolce, a to od roku 2005.
(shmt)
Zdroje:
Současné možnosti robotické kardiochirurgie, M. Šetina, J. Veselka, A. Mokráček, I. Vaněk, Vnitřní lékařství 2007; 53 (9): 986–989
Roboticky asistovaná kardiochirurgie, Š. Černý, Postgraduální medicína, 2009, 11, č. 9, str. 1031–1039
http://www.srchcz.cz/davinci-system.html
http://www.srchcz.cz/clanek-kardiochirurgie/items/roboticky-asistovana-kardiochirurgie.html
http://www.zdn.cz/clanek/postgradualni-medicina/roboticky-asistovana-kardiochirurgie-447972