Role internetu v léčbě nikotinové závislosti
V dnešní době, kdy velká část populace stráví nezanedbatelnou část svého dne u počítače a má přístup k internetu, se právě ten stává významným zdrojem informací. A to i pro ty, kdo se snaží skoncovat se závislostí na nikotinu.
V dnešní době, kdy velká část populace stráví nezanedbatelnou část svého dne u počítače a má přístup k internetu, se právě ten stává významným zdrojem informací. A to i pro ty, kdo se snaží skoncovat se závislostí na nikotinu.
Cílem studentské terénní práce bylo zjistit, jaká je mezi kuřáky informovanost o možnostech léčby a také jaká může být role internetu v léčbě nikotinové závislosti.
Protože cílovou skupinou byli lidé, kteří využívají internet a současně kouří, dotazník byl rozesílán především prostřednictvím elektronické pošty. Průzkumu se zúčastnilo 102 respondentů. Dotazník se skládal ze tří částí. V první jsme se dotazovali na pohlaví, věk a vzdělání, abychom se dozvěděli základní údaje o našich respondentech. Ve druhé části jsme se věnovali problematice kouření a odvykání kouření. Poslední část obsahovala otázky týkající se využívání internetu.
Většina respondentů si myslela, že optimální je přestat s kouřením ze dne na den (65,3 %). Pouhých 30,6 % respondentů vyzkoušelo náhradní nikotinovou terapii. Ostatní respondenti nevyzkoušeli žádný přípravek. Vzhledem k tomu, že většina pokusů ztroskotala na slabé vůli (40,4 %), můžeme předpokládat, že si podstatná část dotázaných ani zdaleka neuvědomuje, že kouření je závislost. Přestat ze dne na den, bez použití náhradní nikotinové terapie, je ale téměř nemožné.
Dalším cílem práce bylo prokázat, že v dnešní době může internet zastávat významnou úlohu zdroje informací a také poskytnout uživateli podporu ve formě sociální sítě, která mu pomůže ve snaze přestat s kouřením. Proto byla zvolena skupina lidí, kteří internet využívají pravidelně. Toho bylo docíleno způsobem šíření dotazníku elektronickou poštou. Procentuální zastoupení využívání internetu u našich respondentů bylo následovné: 86,3 % využívá internet denně, 8,8 % zřídkakdy a 4,9 % internet nepoužívá. Více než polovina respondentů (53,5 %) tráví na internetu víc než 20 hodin týdně. Radu nebo pomoc s odvykáním kouření alespoň jednou hledalo na internetu 61,8 % dotazovaných.
Výsledky průzkumu vedou k závěru, že internet může hrát velmi důležitou roli při odvykání kouření a jeho význam se i v této oblasti neustále zvyšuje. Proto by bylo vhodné, aby laická veřejnost měla k dispozici dostatek seriózních internetových stránek s tematikou odvykání kouření, za kterými by stáli odborníci na tuto problematiku.
(hak)
Zdroj:
Odvykání kouření a internet, terénní epidemiologická práce studentů 5. ročníku 1. LF UK